תוכי אמזונה

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכי אמזון הוא תוכי מרתק, אינטליגנטי וצבעוני יליד אמריקה. יצורים שובי לב המאכלסים את יערות הגשם והאזורים הטרופיים של מרכז ודרום אמריקה. תוכים אלו ידועים ביופיים המעודן, כישורי הדיבור המדהימים ואופיים השובב, תוכי אמזונה זכו לפופולריות משמעותית כחיות מחמד ברחבי העולם.

ישנם כ-30 מינים שונים של תוכי אמזונה, כל אחד מציע שילוב ייחודי של צבעים ומאפיינים. כמה מהמינים הפופולריים ביותר כוללים אמזונה צהוב ראש, אמזונה כחול חזית ואמזון צהוב ראש כפול. מינים אלה נבדלים לעתים קרובות על ידי נוכחותם של גוונים צהובים, ירוקים וכחולים מרהיבים על נוצותיהם, מה שהופך אותם לבולטים לעין.

התוכים ניזונים בעיקר מפירות, זרעים ואגוזים, ומספקים תפקיד חיוני בהפצת זרעים בתוך המערכות האקולוגיות המקומיות שלהם. ההתנהגות החברתית של תוכים אלה היא היבט מסקרן נוסף, מכיוון שהם יוצרים קשרים חזקים לעתים קרובות ומתקשרים באמצעות מגוון עצום של קולות.

מאפיינים פיזיים

גודל ומשקל

תוכי אמזונה הם תוכים בגודל בינוני, בדרך כלל באורך של בין 25 עד 45 סנטימטרים, תלוי במין. משקלם משתנה בין 250 עד 625 גרם, כאשר הזכרים בדרך כלל גדולים מעט מהנקבות.

וריאציות צבע

תוכי אמזונה ידועים בצבעיהם המדהימים והתוססים. למרות שהם בעיקר ירוקים, הם גם מציגים כתמי צבע חיים כמו אדום, כחול וצהוב. צבעים אלה מוצגים לעתים קרובות על הכנפיים, הראש או הזנב שלהם. כמה מיני תוכי אמזונה נפוצים וגווני הצבע שלהם כוללים:

 • אמזונה עם חזית כחולה: מין זה כולל גוף ירוק בעיקר, עם מצח ולחיים כחולים מבריקים. ייתכן שיש להם גם סימנים אדומים או צהובים על הכנפיים והזנב שלהם.
 • אמזונה צהובת כתר: בהתאם לשמם, לתוכים הללו יש כתר צהוב עז על ראשם, מלווה בנוצות גוף ירוקות. ניתן למצוא סימנים צהובים גם על הכנפיים והזנב שלהם.
 • אמזונס בעל כנפיים כתומות: תוכים אלו ירוקים בעיקרם, אך יש להם פס כתום בולט בכנפיים, המבדיל אותם ממינים אחרים. ייתכן שהם גם בעלי צבע כחול וצהוב על ראשם.

התנהגות וטמפרמנט

אינטראקציה חברתית

תוכי אמזונה ידועים באופיים החי והחברתי. הם נהנים מאינטראקציה עם בעליהם ואוהבים חברה. הם יכולים ליצור קשר הדוק עם בני משפחתם האנושיים, אך עשויים גם ליצור קשר חזק לציפורים אחרות אם נותנים להם סוציאליזציה נכונה.

תוכים אלה נהנים מצעצועים ופעילויות העשרה המאתגרות את האינטליגנציה והסקרנות הטבעית שלהם. זמן משחק קבוע מחוץ לכלוב חיוני כדי לשמור על גירוי פיזי ונפשי.

קוליות

תוכי אמזון בולטים ביכולות הקול החזקות שלהם. יש להם מגוון רחב של קולות, מקריאות ייחודיות וצלילים טבעיים ועד לחיקוי דיבור וצלילים אנושיים בדיוק יוצא דופן. חלק מהאמזונות יכולות אפילו ללמוד לשיר או לשרוק מנגינות, מה שהופך אותן לבני לוויה מבדרים עבור בעליהם.

זכור כי לתוכים בודדים עשויות להיות וריאציות ביכולות הקוליות ובטמפרמנט שלהם, ולכן חיוני לספק סוציאליזציה והכשרה נכונה כדי לעזור להם לפתח את כישורי התקשורת שלהם. אילוף תוכי אמזון באמצעות שיטות חיזוק חיוביות יכול לעזור ביצירת קשר חזק עם המשפחה האנושית שלו, כמו גם לעזור בהפחתת קולות מוגזמים או לא רצויים.

זכרו להיות סבלני עם תוכי אמזון בזמן שהוא חוקר ולומדים להשתמש בקולו. על ידי הבנת ההתנהגות והמזג הייחודיים שלהם, קל יותר להעריך וליהנות מהיחסים עם ציפורים אינטליגנטיות ומשעשעות אלה.

תזונה ותזונה

תוכי אמזון הם בעיקר אוכלי עשב, נהנים ממגוון רחב של פירות, ירקות, אגוזים וזרעים. התזונה שלהם צריכה להיות מורכבת מאיזון בין קבוצות המזון השונות הללו כדי להבטיח שהם יקבלו את כל אבות המזון החיוניים שהם צריכים כדי להישאר בריאים ופעילים.

פירות כמו תפוחים, בננות ופירות יער הם פינוק טעים עבור תוכים אלה, בעוד שעלים ירוקים כגון קייל, תרד ומנגולד צריכים להיכלל גם הם בארוחות היומיות שלהם. תוכי אמזון יכולים גם להפיק תועלת מצריכת ירקות כמו אפונה, גזר ודלעת, המספקים ויטמינים ומינרלים חיוניים.

אגוזים וזרעים, למרות שהם עשירים בשומן, הם חלק חשוב מהתזונה של התוכים, ויכולים לשמש מקור אנרגיה רב ערך. אגוזים כמו שקדים, אגוזי מלך, גרעיני חמניות וגרעיני דלעת. חשוב לזכור כי יש לתת את אלו במתינות כדי למנוע עלייה מוגזמת במשקל.

מזון טבעי הוא עוד מרכיב חיוני בתזונה של תוכי אמזון. תערובות ייעודיות פותחו במיוחד כדי לספק רכיבים תזונתיים הדרושים ולהבטיח תזונה מאוזנת. באופן אידיאלי, תערובות צריכות להוות כ-60-70% מהתזונה של התוכי כדי לשמור על בריאותו האופטימלית.

חיוני לספק מים טריים מדי יום להתוכים. צלחת מים או בקבוק עם צינור לגימה יספיקו. עם זאת, ודאו שהמים תמיד נקיים וללא מזהמים.

בריאות ותוחלת חיים

בעיות בריאות נפוצות

תוכי אמזונה יכולים לסבול מכמה בעיות בריאותיות נפוצות. אלה כוללים:

 • קדחת התוכים: זיהום חיידקי שיכול להיות מועבר לבני אדם. התסמינים עשויים לכלול הפרשות מהאף, קשיי נשימה וירידה במשקל.
 • מריטת נוצות: התנהגות זו של השחתה עצמית יכולה להצביע על מתח, שעמום או בעיה בריאותית בסיסית. מתן סביבה מעוררת וטיפול בבעיות בריאות אפשריות יכולים לסייע במניעת בעיה זו.
 • חוסרים תזונתיים: תזונה לקויה עלולה להוביל לבעיות בריאותיות שונות, כגון מחסור בוויטמין A או מחסור בסידן. האכלת תוכי האמזונס שלך בתזונה מאוזנת המכילה כדורים, פירות וירקות, יכולה לעזור להבטיח תזונה נכונה.

בעלים צריכים להתבונן באופן שגרתי בתוכים שלהם בכל שינוי בהתנהגות או במראה ולהתייעץ עם וטרינר מנוסה בטיפול בעופות אם מתעוררות בעיות. בדיקות סדירות הן גם חיוניות לשמירה על בריאות הציפור וטיפול מוקדם בבעיות אפשריות.

תוחלת חיים ממוצעת

תוכי אמזון ידועים באורך החיים הארוך יחסית שלהם. רובם חיים כ 30 עד 50 שנה אם מטופלים כראוי בשבי. גילם יכול להיות מושפע מגורמים כמו גנטיקה, תזונה ובריאות כללית. מתן תזונה מאוזנת, בית גידול מתאים והזדמנויות סוציאליזציה יכול לעזור להבטיח שתוכי האמזונס שלך יוביל חיים ארוכים ומספקים. ביצוע בדיקות שגרתיות אצל וטרינר עופות יתרום גם לשמירה על בריאות תקינה ולמעקב אחר כל בעיה לאורך כל חייהן.

רבייה של תוכי אמזונה

כדי לגדל בהצלחה תוכים של אמזונה, חשוב לדאוג לסביבת הזדווגות ותזונה מתאימה. סביבה מרווחת עם שפע של מוטות, משטחי עץ טבעי ואזורי פרטיות היא חיונית. יש לספק תזונה מאוזנת הכוללת תערובת איכותית, פירות טריים, ירקות ומקורות חלבון מזדמנים כגון אגוזים וזרעים.

זוגות תוכי אמזון צריכים להיות תואמים ובגיל רבייה אופטימלי, באופן אידיאלי בין הגילאים 5 עד 20 שנים. חשוב לציין שמינים מסוימים של תוכי אמזונה עשויים להפגין סימנים של בגרות מינית מוקדם יותר או מאוחר יותר. הצגת הזוג במהלך עונת הרבייה, המתרחשת בדרך כלל בין דצמבר ליוני, מגבירה את הסבירות להזדווגות מוצלחת.

תיבת הקן ממלאת תפקיד מכריע בריבוי. זה צריך להיות גדול מספיק כדי להכיל את הזוג בנוחות ולהכיל חומר קינון מתאים, כגון שבבי עץ או נייר מגורר. תוכי אמזונה יכולים להיות טריטוריאליים, לכן חשוב לפקח על הזוג בשלבים הראשונים של הקינון, ולהבטיח שהם נוחים אחד עם השני.

הטלת ביצים מתרחשת במהלך השבועות שלאחר ההזדווגות, כאשר הנקבה מטילה בין 2 ל-4 ביצים בממוצע. תקופת הדגירה נמשכת כ-24 עד 28 ימים, במהלכם הנקבה לוקחת אחריות על דגירת הביצים. במהלך תקופה זו, הזכר יספק מזון ויגן על הקן.

לאחר הבקיעה, גוזלי תוכי אמזונה דורשים טיפול משמעותי, כולל האכלה מתמדת וחום מאמם. הגוזלים יעזבו תוך כ-8 עד 12 שבועות ויהפכו לעצמאיים לחלוטין בסביבות 4 עד 6 חודשים.

תוכי אמזונה כחיות מחמד

תוכי אמזונה הם יצורים מלאי חיבה, חברתיים ואינטליגנטים, מה שהופך אותם לחיות מחמד פופולריות בקרב חובבי ציפורים. הם מגיעים במגוון מינים וצבעים, שלכל אחד יש את המאפיינים הייחודיים שלו. בחלק זה, נדון בטיפים לאימון וטיפול בציפורים המרתקות הללו.

הדרכה

אימון תוכי האמזונה חיוני ליצירת קשר חזק ולהבטחת חיית מחמד מתנהגת היטב. התחל עם פקודות בסיסיות כגון "שלב למעלה" ו"צעד למטה" כדי ללמד את הציפור שלך לעלות ולרדת מהיד שלך. השתמש בחיזוקים חיוביים, כגון פינוקים ושבחים, כדי לתגמל את התוכי שלך על ביצוע המשימות הללו. ככל שהציפור שלך נעשית יותר נוחה, אתה יכול להציג טריקים מתקדמים יותר כמו נפנוף או דיבור.

עקביות וסבלנות הם המפתח בעת אימון תוכים של אמזון, מכיוון שהם לומדים בקצב שלהם ועשויים להיות להם רגעים עקשניים. זכור תמיד לגשת לאימונים בגישה ידידותית וחיובית.

טיפים לטיפול

דיאטה: ספקו תזונה מאוזנת היטב לתוכי האמזונס שלך, כולל תערובת מזון ייעודית איכותית, פירות טריים וירקות. הימנעו ממזונות עתירי שומן, מלח וסוכר. כמה פירות וירקות מומלצים הם:

 • תפוחים
 • בננות
 • ענבים
 • גזר
 • תרד

כלוב: כלוב מרווח המאפשר לתוכי שלך להסתובב, למתוח את כנפיו ולעסוק במשחק הוא חיוני. הוסף מושבים שונים, צעצועים ומקום לרחצה. בנוסף, שמור על הכלוב נקי ומתוחזק היטב כדי להבטיח שהציפור שלך תישאר מאושרת ובריאה.

ממד הכלובגודל (מינימום)
גובה92 ס״מ
רוחב61 ס״מ
עומק61 ס״מ

פעילות גופנית: תוכי אמזונה דורשים פעילות גופנית יומיומית כדי לשמור על בריאותם פיזית ונפשית. אפשרו להם לפחות 3-4 שעות משחק מחוץ לכלוב בכל יום. הקפידו על פיקוח ואינטראקציה עם התוכי שלכם במהלך הזמן הזה כדי לעודד חיבור ופעילות גופנית.

בריאות: יש צורך בבדיקות סדירות אצל וטרינר עופות כדי לזהות ולמנוע בעיות בריאות אפשריות. שימו לב לשינויים התנהגותיים או סימפטומים גופניים, כגון אובדן תיאבון, עייפות או צואת צבע, מכיוון שהם עשויים להצביע על דאגה בריאותית.

על ידי ביצוע טיפים לאימון ואכפתיות אלה, אתה יכול להבטיח שתוכי האמזונה ישגשג כחלק מבני המשפחה.

גודלם של תוכי האמזונה משתנה לפי המינים שלהם, מינים קטנים יותר בגודל של 25 עד 30 ס"מ, בעוד שמינים גדולים יותר יכולים להגיע ל 43 עד 50 ס"מ או יותר.

תזונה מאוזנת היטב לתוכי אמזונה כוללת כופתיות באיכות גבוהה, פירות טריים, ירקות, אגוזים וזרעים. הצעת מגוון מזונות חיונית לבריאותם.

תוכי אמזונה מדברים מצוין ויכולים ללמוד לחקות מגוון רחב של צלילים, מילים וביטויים. כמה מיני תוכי אמזונה ידועים במיוחד ביכולת הדיבור שלהם.

תוכי אמזונה מתאימים ביותר לבעלי תוכים עם ניסיון קודם בשל גודלם, מקורם החזק והפוטנציאל לקולות חזקים. הם דורשים טיפול מסור.

תוכי אמזונה הם בעלי תוחלת חיים ארוכה יחסית ויכולים לחיות מספר עשורים, ולעתים קרובות להגיע ל-40 עד 50 שנים או יותר עם טיפול נאות.

תוכי אמזונה ידועים באופיים השובב ולעיתים שובב מדיי שלהם. הם נהנים לטפס, לחקור וליצור אינטראקציה עם הסביבה שלהם. הם יכולים גם להיות קולניים ובעלי שיחות ייחודיות.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים