תוכי קקדו

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכי הקקדו, הוא זן ציפורים פופולרי ושובה לב שמקורו מאזור אוסטרליה. תוכים אלה ידועים בכרבולותיהם המדהימות, באופיים החברותי ובאינטליגנציה המרשימה שלהם. כאשר מינים מסוימים של קקדו מתהדרים בכרבולות ראוותניות שנפרשות כאשר הציפור מתרגשת, נבהלת או מנסה לתקשר.

ישנם 21 מינים של תוכי קקדו, המורכבים מגדלים, צבעים ובתי גידול שונים. תוכים אלה מאכלסים מגוון רחב של סביבות. התזונה המגוונת שלהם, המורכבת בעיקר מפרחים, זרעים וחרקים, מאפשרת להם לשגשג בסביבות מרובות.

תוכי הקקדו היא בחירה פופולרית לאוהבי תוכים בשל אופיים השובב והקשר החזק עם חבירהם האנושיים. הקסם, האינטליגנציה והיכולת שלהם לחקות צלילים ודיבור הגבירו את כוח המשיכה שלהם כחיות מחמד, אבל דרישות הטיפול התובעניות שלהם ותוחלת החיים הארוכה חייבים להילקח בחשבון על ידי אלה המבקשים לחלוק את ביתם עם תוכי הקקדו.

קקדו עם כרבולת פתוחה

דיאטה

תוכי הקקדו ניזונים בעיקר מזרעים, פירות ואגוזים הנמצאים בסביבתם הטבעית. מקורם החזק מאפשר להם לפצח בקלות זרעים בעלי קליפה קשה. חלק מהמאכלים האהובים עליהם כוללים זרעי אקליפטוס, פירות יער ופירות מקומיים.

בנוסף לזרעים ופירות, תוכים אלה צורכים גם חרקים וזחליהם. זה מספק להם חומרים מזינים וחלבונים חיוניים החיוניים לבריאותם הכללית. התזונה שלהם עשויה להיות מורכבת גם מפרחים, צוף וניצני צמחים, בהתאם למיקומם הגיאוגרפי ולזמינותם של מקורות מזון.

בשבי, חיוני לספק תזונה מאוזנת לתוכי הקקדו כדי להבטיח שהם מקבלים תזונה נכונה. תערובת ייעודית לתוכים, מומלצת כתזונה בסיסית. השלמה לתזונה שלהם עם פירות טריים, ירקות ופינוקים מדי פעם כמו אגוזים ודגנים מבושלים תעניק להם את הוויטמינים והמינרלים הדרושים.

כמה פריטי מזון פופולריים שכדאי לכלול בתזונה של תוכי קקדו הם:

 • תפוחים
 • בננות
 • גזר
 • ירקות עלים, כגון קייל ותרד
 • ענבים (ללא זרעים)
 • מלון
 • פלפלים
 • בטטה

חשוב לזכור שלא כל המזונות האנושיים מתאימים לתוכי קקדו. פריטי מזון מסוימים יכולים להיות רעילים, כגון אבוקדו, שוקולד ואלכוהול. לכן, חיוני להתייעץ עם וטרינר בעת הכנסת מזונות חדשים לתזונה של התוכי שלכם.

תכונות פיזיות

אחד המאפיינים הבולטים של תוכי הקקדו הוא הכרבולת המובהקת שלהם. הכרבולת היא קבוצה של נוצות מוארכות על גבי ראש הציפור, שניתן להעלות או להוריד בהתאם למצב הרוח או ההתנהגות של התוכי. לדוגמה, ציצה מוגבהת עשויה להעיד על פחד או התרגשות, בעוד שכרבולת מונמכת יכולה לשדר רגיעה או אמון. הצבע והצורה של הכרבולת משתנים בין המינים, החל מגוונים לבנים וצהובים ועד לגוון הוורוד המושך את העין של הקקדו.

תוכי הקקדו הם בדרך כלל בעלי מקור חזק ומעוקל. מקורים אלה לא רק מותאמים לפיצוח אגוזים וזרעים קשים, אלא גם מאפשרים להם לחקור את סביבתם ולתפעל חפצים. בשילוב עם גודלם הגדול, מקורם העוצמתי הופך אותם ללעיסות אדירות שעלולות להזיק או להרוס מושבים מעץ, צעצועים ואפילו רהיטים אם לא מפקחים עליהם כראוי.

מאפיין נוסף של התוכים הללו הוא הנוצות הבהירות והמנוגדות שלהם. תוכי קקדו מציגים מגוון רחב של צבעים, החל מהנוצות הלבנות ברובן ועד לכרבולת הצהובה המרשימה של הקקדו. מינים אחרים כמו הגאלה, הידוע גם כקקדו הוא בעל חזה ורוד ותערובת של נוצות אפורות וורודות.

תוכי הקקדו משתנים בגודלם בהתאם למין, עם אורכי גוף הנעים בין 30 סנטימטר ליותר מ 50 סנטימטר. המינים הקטנים ביותר של הקקדו הם גופין והקוקטייל, בעוד שהמינים הגדולים כוללים את קקדו הדקל השחור והקקדו המולוקאי.

מינים של תוכי קקדו

קקדו מולוקי

הקקדו המולוקאי, הידוע גם כקקדו הסלמון, ידוע בגודלו המרשים ובכרבולת היפהפה בצבע סלמון, הם יכולים להגיע לאורך של עד 50 ס״מ. ציפורים אינטליגנטיות אלו ידועות ביכולותיהן החזקות לפתרון בעיות, מה שהופך אותן לחיות מחמד פופולריות. עם זאת, הם דורשים הרבה תשומת לב וגירוי נפשי כדי לשגשג בשבי.

קקדו מולקאי

קקדו עם צהוב ציצית

קקדו צהוב ציצית הוא תוכי גדול עם ציצה צהובה ייחודית. הם יכולים לגדול עד 20 סנטימטרים באורך וידועים בקריאות הקולניות ובאופי השובב שלהם. בטבע, הם חיים בדרך כלל ביערות ובשטחי עשב פתוחים, ויוצרים להקות גדולות. כחיות מחמד, הן דורשות תשומת לב וסוציאליזציה מתמדת כדי למנוע בעיות התנהגותיות.

קקדו צהוב ציצית

קקדו לבן (אמברלה)

קקדו לבן, הוא תוכי בגודל בינוני עם ציצה לבנה בולטת. כאשר היא נפתחת במלואנ, היא דומה למטריה, מה שנותן להם את שמם. הם ידועים באישיות החביבה והחברותית שלהם, ולעתים קרובות יוצרים קשרים הדוקים עם המטפלים האנושיים שלהם. עם זאת, הקול הרם והצורך בתשומת לב מתמדת יכולים להפוך אותם לחיות מחמד מאתגרות עבור אנשים מסוימים.

קקדו לבן

התנהגות של תוכי קקדו

ציפורים אינטליגנטיות אלו הן לא רק יפות, אלא גם בעלות מגוון התנהגויות מרתקות שהופכות אותן לחיות מחמד מעניינות במיוחד.

התנהגות נפוצה אחת של תוכי קקדו היא היכולת שלהם לחקות צלילים ואפילו דיבור אנושי. כישרון זה בולט במיוחד במינים כמו קקדו ציצית צהובה. אמנם אין להם את אותו טווח קולי כמו תוכי אפרור אפריקאי, אבל הנטייה שלהם לחקות צלילים מספקת בידור אינסופי.

מאפיין בולט נוסף של התנהגות תוכי קקדו הוא נטייתם החזקה ליצור קשרים חברתיים. בטבע ניתן למצוא אותם חיים בלהקות גדולות, מה שמאפשר להם לשמור על מבנה חברתי מורכב. כחיות מחמד, לעתים קרובות הם יוצרים קשר הדוק עם המטפלים האנושיים שלהם, ומחפשים תשומת לב וחברה.

תוכי קקדו ידועים גם באופיים השובב. הם נהנים לעסוק בפעילויות שונות כמו טיפוס על מוטות, תלייה הפוכה והתנדנדות מצעצועים. אספקת סביבה עשירה בגירוי נפשי ופיזי חיוני לציפורים הסקרניות הללו.

יתרה מכך, תוכי קקדו הם פותרי בעיות מצוינים, לעתים קרובות משתמשים במקורם וברגליים כדי לתפעל חפצים ולחקור את סביבתם. יכולת קוגניטיבית חזקה זו יכולה להוביל אותם להיות סקרנים למדי, לעזור להם ללמוד טריקים חדשים ולפתור חידות.

עם זאת, במקרים מסוימים, האינטליגנציה שלהם יכולה להציב גם אתגרים. לדוגמה, אם לא מבדרים אותם, תוכי קקדו עלולים לפתח נטיות הרסניות, מה שיוביל ללעיסה של רהיטים או חפצי בית אחרים. לכן, חיוני לספק להם צעצועים ופעילויות מתאימות כדי לשמור על דעתם ולמנוע התנהגויות הרסניות.

רבייה של תוכי קקדו

תוכי קקדו בדרך כלל יוצרים קשרים ארוכי טווח עם בני הזוג שלהם, ולעתים קרובות נשארים יחד לכל החיים. במהלך עונת הרבייה, המתרחשת בדרך כלל מאוגוסט עד ינואר, תוכים אלה הופכים קולניים יותר ועוסקים בתצוגות חיזור משוכללות כדי למשוך בן זוג.

נקבת התוכי מטילה בין שתיים לשש ביצים, כאשר כל ביצה מוטלת בהפרש של כמה ימים. חשוב לציין שתוכי הקקדו אינם מתרבים כל שנה, מכיוון שלעתים הם מדלגים שנה או שנתיים בין ניסיונות רבייה מוצלחים.

בתקופת הקינון של תוכי הקקדו, שני ההורים חולקים את חובות הדגירה והטיפול בביצים. תקופת הדגירה נמשכת בדרך כלל כ-24 עד 30 ימים. לאחר הבקיעה, הגוזלים תלויים לחלוטין בהוריהם לצורך מזון וחום, מכיוון שהם נולדים עם מעט נוצות או ללא נוצות.

כשהגוזלים גדלים, הם מתחילים לאט לאט לפתח נוצות ולהיות עצמאיים יותר. לאחר כשישה עד שנים עשר שבועות, הם מתחילים לחקור מחוץ לקן ולומדים לעוף. בסופו של דבר, הם עוזבים את הקן של הוריהם כדי להתחיל למצוא מזון משלהם ולהתרועע עם תוכים אחרים.

טיפול בתוכי קקדו

דרישות לכלוב

תוכי הקקדו דורשים כלובים מרווחים כדי להתאים לגודלם ולאופי האנרגטי שלהם. מומלץ גודל כלוב מינימלי של 60x60x90 ס"מ. ודאו שהמרווח בין מוטות הכלוב מתאים (עד 2 ס״מ) כדי למנוע פציעה. ספקו אביזרים טבעיים בקטרים וחומרים משתנים כגון עץ וחבל כדי לשמור על בריאות כף הרגל שלהם. נקו את הכלוב והאביזרים באופן קבוע כדי לשמור על היגיינה.

האכלה

תוכי הקקדו משגשגים עם תזונה מזינה המכילה מגוון של זרעים, תערובות ייעודיות, ירקות ופירות. האכילו אותם בתזונה מאוזנת המורכבת מ:

 • 60% תערובת ייעודית או זרעים: תערובת או זרעים באיכות גבוהה צריכים להוות את הבסיס לתזונה שלהם.
 • 30% ירקות: עלים טריים, עלים כהים וירקות שונים מדי יום.
 • 10% פירות: הציעו פירות טריים במידה בשל תכולת הסוכר שלהם.

ספקו תמיד מים נקיים וטריים והסירו כל מזון שלא נאכל מדי יום כדי למנוע זיהום.

אינטראקציה והעשרה

תוכי קקדו הם יצורים חברתיים ואינטליגנטים ביותר. מתן גירוי נפשי רב ואינטראקציה חברתית חיוני לרווחתם. בלו עם התוכי שלכם מדי יום באמצעות משחק ואימונים אינטראקטיביים. שמרו על מצב רוחם על ידי אספקת מגוון צעצועים כגון:

 • צעצועי מזון: עודדו את האינסטינקטים הטבעיים שלהם לחיפוש מזון.
 • צעצועי פאזל: לעורר את הכישורים הקוגניטיביים שלהם.
 • צעצועי לעיסה: שמרו על בריאות המקור שלהם וימנעו שעמום.
 • נדנדות: דאוג לאופי המשחקי והאקרובטי שלהם.

סובבו צעצועים באופן קבוע כדי לשמור על הסביבה שלהם מעניינת ולהימנע מבעיות התנהגות הנובעות משעמום.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים