תוכי סנגל

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכי סנגל הוא זן תוסס ואינטליגנטי שמקורו באזורי הסוואנה והיער של מערב אפריקה. ידועים במראה המדהים שלהם, התוכים הבינוניים הללו מתהדרים בגוף ירוק תוסס עם טלאי צהוב-כתום בוהק בצורת V על החזה והבטן. התוכים הסנגליים כבשו את ליבם של חובבי ציפורים רבים בשל אופיים החברותי ואישיותם המרתקת.

תכונות פיזיות

תוכי סנגל הם תוכים בגודל בינוני, באורך של כ-23 עד 26 ס״מ, עם מוטת כנפיים של כ-38 עד 43 ס״מ. משקלם נע בין 115 ל-170 גרם, מה שהופך אותם לקלים יחסית לגודלם.

תוכים אלו בעלי מראה מיוחד, המאופיין בזנב קצר וראש מעוגל מעט. מקורם חזק ומעוקל, מה שמאפשר להם לפצח בקלות זרעים ואגוזים. לזכרים ולנקבות יש בדרך כלל תכונות דומות, אם כי ניתן להבחין בהבדלים עדינים בגודל ובצבע.

חשוב להזכיר שצבעם של התוכים הסנגליים עשוי להשתנות בהתאם לתת-המינים שלהם, לכל תת-מין יש דפוס ותפוצה ייחודית שלו, בעיקר סביב אזורי הראש, הצוואר והחזה.

אחד המאפיין הבולט של התוכים הסנגליים הוא עיניהם האקספרסיביות. יש להם עיניים בצבע צהוב בהיר או לבן ואישון חום כהה או שחור. מוקפות בטבעת לבנה דקה, עיניים אלו מספקות ניגוד יפהפה אל מול הנוצות הצבעוניות של הציפור.

תזונה של תוכי סנגל

תוכי סנגל צורכים בעיקר תזונה של פירות, זרעים ואגוזים בטבע. ההעדפות התזונתיות שלהם כוללות:

  • פירות: תפוחים, אגסים, בננות, תפוזים ופירות יער
  • זרעים: גרעיני חמניות, דוחן וזרעים מונבטים
  • אגוזים: שקדים, אגוזי מלך ואגוזי לוז

זה חיוני עבור ציפורים אלה לקבל תזונה מאוזנת. שילוב של מזון ייעודי איכותי, פירות טריים, ירקות וזרעים הכרחי לשמירה על בריאותם הכללית. על בעלים לספק מגוון של מזונות טריים מדי יום כדי להבטיח תזונה נכונה. הנה כמה ירקות מומלצים לתוכים סנגליים:

  • ירקות עלים: קייל, תרד, עלים ירוקים
  • ירקות: גזר, ברוקולי, אפונה ותירס

חיוני להימנע ממזונות מסוימים לרווחתו של התוכי:

  • שוקולד
  • אבוקדו
  • אלכוהול
  • קפאין
  • מזונות עתירי שומן או סוכר

בנוסף, מים נקיים צריכים תמיד להיות זמינים עבור התוכי הסנגלי לשתות. על בעלים לעקוב אחר צריכת המזון של התוכי שלהם ולבצע התאמות למניעת השמנת יתר ולשמירה על משקל תקין.

תוכי סנגל משחק

תקשורת והתנהגות

התוכי הסנגל ידוע בכישורי התקשורת המדהימים שלו והתנהגויותיו הייחודיות. הם יכולים לחקות דיבור אנושי ומגוון רחב של צלילים בבהירות יוצאת דופן, מה שהופך אותם לחיות מחמד פופולריות בקרב חובבי ציפורים. תוכים אלה הם גם די חברתיים ואינטראקטיביים, נהנים לבלות עם המטפלים האנושיים שלהם. תוכים סנגלים ידועים גם כמי שמשתמשים בשפת גוף, כגון ריפוף נוצות או תנועות ראש, כדי להעביר את הרגשות והכוונות שלהם.

כשזה מגיע להתנהגות שלהם, התוכים הסנגליים הם יצורים אינטליגנטיים, סקרנים ופעילים. הם נהנים לחקור את הסביבה שלהם ולשחק בצעצועים שונים, לעתים קרובות משתמשים במקור החזק וברגליים הזריזות שלהם כדי לתפעל חפצים. לתוכים אלה יש גם אינסטינקט חיבור חזק, וכאשר הם מתרועעים כראוי, הם יכולים ליצור קשרים חזקים עם בעליהם. עם זאת, הם עלולים להפוך לטריטוריאליים עם הכלוב, המשאבים או האדם המועדף שלהם.

היבט מעניין אחד בהתנהגותו של תוכי סנגל הוא הנטייה שלהם לבצע פעולות אקרובטיות, כמו תלייה הפוכה או התנדנדות מהמושבים. הם באמת נהנים לעסוק בפעילויות פיזיות, מה שהופך אותם לנוכחות מבדרת בחיי בעליהם.

למרות שתוכים סנגליים עשויים לעסוק בחיות מחמד, חשוב לזכור שהם דורשים מידה רבה של גירוי נפשי ופיזי כדי לשמור אותם מאושרים ובריאים. לספק להם מגוון של צעצועים, אתגרים נפשיים ושגרה מובנית היטב, יחד עם שפע של אינטראקציות חברתיות, חיוני לרווחתם הכללית.

רבייה ותוחלת חיים

תוכי סנגל בדרך כלל מגיעים לבגרות מינית בגיל שנתיים עד 4 שנים. עונת הרבייה שלהם נופלת בדרך כלל בין ינואר ליוני. תוכים סנגליים הם מונוגמיים, כלומר הם מזדווגים לכל החיים. זוגות יוצרים קשרים חזקים ומפגינים התנהגות חיבה, כמו התקנת פנים והתכרבלות.

בתקופת הרבייה, הנקבה מטילה בין 2 ל-4 ביצים בחלל עץ או בקופסת קינון אם היא בשבי. הביצים מודגרות במשך כ-21 עד 30 ימים, כאשר שני ההורים מתחלפים כדי לשמור על הטמפרטורה. ברגע שהאפרוחים בוקעים, הם מכוסים בפלומת לבנה. שני ההורים ממלאים תפקיד פעיל בהאכלת הגוזלים ובטיפוחם. לאחר 8 עד 9 שבועות, הגוזלים מתחילים לחקור את העולם שמחוץ לקן.

תוחלת החיים הממוצעת שלהם היא בסביבות 15 עד 25 שנים.

בעיות בריאות

תוכים סנגליים, כמו ציפורי מחמד אחרות, עלולים להיות מועדים למגוון בעיות בריאותיות. טיפול וטרינרי קבוע ותזונה נכונה ממלאים תפקידים חיוניים בשמירה על בריאותם הכללית. בעיה נפוצה אחת המשפיעה על תוכים סנגלים היא התפתחות של זיהומים בדרכי הנשימה. התסמינים יכולים לכלול קשיי נשימה, הפרשות מהאף והתעטשות. הטיפול כולל בדרך כלל אנטיביוטיקה שנקבעה על ידי וטרינר עופות.

דאגה בריאותית נוספת עבור תוכי סנגל היא מחלת המקור והנוצות של פסיטצין (PBFD), זיהום ויראלי הגורם למומים בנוצות, עיוותים במקור ומערכת חיסונית מוחלשת. גילוי מוקדם באמצעות בדיקות דם שגרתיות הוא חיוני, מכיוון שאין תרופה ל-PBFD. ציפורים שנפגעו ידרשו טיפול תומך לכל החיים.

הן תת תזונה והשמנה מהווים סיכונים לתוכים סנגליים. דיאטה המורכבת בעיקר מזרעים אינה מספקת, מכיוון שהיא חסרה את הוויטמינים והמינרלים הדרושים. במקום זאת, מומלצת תזונה מגוונת הכוללת ירקות, פירות ואוכל ייעודי איכותי. השמנת יתר עלולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות כמו מחלות כבד שומני ובעיות לב. מעקב אחר משקלם והתאמת תזונתם בהתאם הוא חיוני לשמירה על משקל תקין.

טפילים, כגון קרדית וכינים, יכולים גם לגרום לאי נוחות ולבעיות בריאותיות עבור תוכים סנגליים. טפילים חיצוניים אלה יכולים להוביל למריטת נוצות, גירוד וזיהומים פוטנציאליים בעור. הטיפול כולל ניקוי נכון של סביבת הציפור ושימוש בתרופות אנטי-טפיליות שנקבעו על ידי וטרינר.

אורכם של תוכי סנגל בדרך כלל הוא בין 23 עד 26 ס"מ.

תזונה מאוזנת היטב עבור תוכי סנגל כוללת כופתיות איכותיות, פירות טריים, ירקות, ואגוזים וזרעים מדי פעם. הצעת מגוון של מזונות חיונית לבריאותם.

כן, תוכי סנגל ידועים ביכולתם ללמוד ולחקות מילים וביטויים. למרות שאולי אין להם אוצר מילים נרחב, הם יכולים להיות מדברים מצוינים עם הכשרה וסוציאליזציה.

כן, תוכים סנגליים מומלצים לעתים  לבעלי תוכים מתחילים בשל גודלם, דרישות הטיפול הקלות יחסית ואישיותם הידידותית.

לתוכי סנגל יש תוחלת חיים ארוכה יחסית ויכולים לחיות כ-20 עד 30 שנה או יותר עם טיפול נאות.

תוכי סנגל ידוע באופיו השובב והסקרן. תוכין אלה נהנים לטפס, לחקור וללעוס צעצועים. הם יכולים גם להיות קולניים, עם מגוון של ציוצים ושריקות.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים