תוכי מקאו (ארה)

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכי ארה כבשו את ליבנו ועיננו במשך מאות שנים עם הנוצות הצבעוניות והאישיות החביבה שלהם. תוכים אלה, ילידי יערות הגשם הטרופיים של מרכז ודרום אמריקה, שובים את ליבנו עם האינטליגנציה יוצאת הדופן שלהם והאופי המביע החיבה. כשאנחנו מתעמקים בעולמם של היצורים היפים האלה, נגלה מה מסתתר מאחורי הנוצות הצבעוניות שלהם.

קיימים 19 מינים של תוכי מקאו, גודלם יכול להשתנות באופן משמעותי. למרות שהמקאוות מדהימות מבחינה ויזואלית, המראה הפיזי שלהן הוא רק חלק ממה שהופך אותן למרשימות כל כך. המוח שלהם מתקדם למדי, מה שמאפשר להם לפתור חידות מורכבות, ללמוד מילים ולחקות צלילים.

תוכי מקאו

סוגים תוכי מקאו

מקאו מסווגים לשישה סוגים, שכל אחד מכיל מספר מינים:

 • ארה: המינים הגדולים והאייקוניים ביותר, כגון ארה סקרלט והמקאו הכחול-זהוב
 • ארת ענק: מקאו כחלחל, הנקרא גם מקאו יקינתון הוא נמצא בסכנת הכחדה
 • מקאו ספיקס: נמצא בסכנת הכחדה חמורה וכיום שורד בשבי
 • מקאו כחול ראש: קבוצה של מקאו קטנים יותר
 • מקאו אדום בטן: מקאו אדום-בטן, הידוע בבטן האדומה והנוצה הירוקה שלו
 • מקאו אדום כתפיים: הקטן ביותר מבין המקאו

בעוד שלציפורים אלה יש תכונות משותפות רבות, לכל מין יש גם תכונות ייחודיות משלו שהופכות אותו למיוחד. אנו מוצאים שזה מרתק עד כמה משפחת המקאו מגוונת, וביחד הם מציגים את היופי המרהיב שהטבע יכול ליצור.

מראה ונתונים פיזיים של תוכי מקאו (ארה)

גודל וטווח כנפיים

תוכי מקאו ידועים בגודלם המרשים ובגודל הכנפיים שלהם. התוכים הגדולים ביותר נעים בין 76-102 ס"מ באורך. הכנפיים מתהדרות ברוחב של 1 עד 1.35 מטר.

כדי לתת לכם מושג טוב יותר על אפשרויות הגודל, הנה טבלה המפרטת כמהמ מיני המקאו פופולריים:

מיני מקאואורך גוףמוטת כנפיים
ארת ענק100 ס"מ1.35 מ'
ארה סקרלט89 ס"מ1.14 מ'
מקאו כחול וצהוב 86 ס"מ1.1 מ'

נוצות וצבעים

מקאו ידועים בעיקר בזכות הנוצות הצבעוניות והמדהימות שלהם. המגוון בנוצות שלהם מרתק, שכן אנו רואים מגוון עשיר של צבעים המוצגים על פני מינים שונים. כמה גוונים נפוצים כוללים:

 • כחול: נמצא במינים כגון מקאו יקינתון, מקאו של ספיקס והמקאו הכחול והצהוב.
 • אדום: מאפיין את הארה סקרלט ורבים מהמינים של הקטנים יותר של הארה
 • ירוק: קיים בארה בופון
 • צהוב: ניתן לראות במינים כמו מקאו כחול וצהוב, ומקאו צהוב צוואר.

תוכי ארה רבים מציגים שילוב של צבעים אלה, ויוצרים דפוסים המושך את העין. לדוגמה, למקאו הכחול והצהוב יש נוצות כחולות וצהובות מנוגדות, בעוד שהארה סקרלט כוללת שילוב של נוצות אדומות, כחולות וצהובות. התוצאה היא קבוצה מגוונת ויפה של תוכים שתפסה את הערצתנו במשך מאות שנים.

מקאו צהוב כחול

מה אוכלים תוכי מקאו (ארה)?

האכול שאנחנו בוחרים להאכיל בו את חברינו בעלי הנוצות משפיע ישירות על בריאותם ורווחתם. לכן, חשוב ביותר לספק להם תזונה מתאימה.

בטבע, תוכי מקאו אוכלים בעיקר אגוזים, זרעים, פירות ולעתים חרקים. עלינו לשאוף להעתיק את התזונה הטבעית שלהם כמה שיותר קרוב. תזונה מאוזנת עבור מקאו מורכבת מתערובת ייעודית, פירות, ירקות, דגנים ואגוזים.

התערובת יכולה להוות כ-50-70% מהתזונה שלהם. בבחירת התערובת, אנו ממליצים לבחור בתערובת איכותית המיועדת במיוחד לתוכים. לתערובות יש יתרון שכן הן מספקות תזונה מאוזנת ועקבית. פירות וירקות טריים צריכים להוות כ-20-40% מהתזונה שלהם. מקאו נהנים ממגוון פירות כגון תפוחים, דובדבנים, תותים ומנגו. ירקות כמו תרד, ברוקולי וקייל מלאים בחומרים מזינים חיוניים. ניתן לקצוץ את הפירות והירקות לחתיכות בגודל ביס ולהציע אותם בכלי נפרד.

פינוקים כמו אגוזים וזרעים הם מקורות יקרי ערך של שומנים בריאים, חלבונים וויטמינים עבור מקאו. ניתן לתת אותם במתינות, המהווים כ-10% מהתזונה שלהם. כמה אפשרויות אגוזים אידיאליות כוללות שקדים, קשיו ואגוזי מלך. תמיד עדיף להציע אגוזים טריים ללא מלח.

מלבד להציע את פריטי המזון הנכונים, עלינו לשים לב לניקיון. חיוני להסיר כל מזון שלא נאכל מהיום הקודם, לשטוף את האוכל והמים ולספק מנות טריות. פעולה זו מונעת צמיחת חיידקים ומבטיחה סביבת האכלה נקייה והיגיינית.

התנהגות ואינטליגנציה

תוכי מקאו ידועים באינטליגנציה הגבוהה שלהם ובאופי החברותי שלהם. בחלק זה, נדון בהתנהגותם החברתית ובשיטות התקשורת שלהם.

התנהגות חברתית

אנחנו לא יכולים שלא להיות מופתעים מהקשרים החברתיים החזקים שיוצרים תוכים מקאו עם בני משפחתם ועם אנשים קרובים. מקאו שומרים על מבנה חברתי הדוק כדי לשמור על בטחונם ולדאוג לצעירים שלהם.

תוכי מקאו אף משחקים ביניהם במשחקים שונים כמו תופסת, מחזיקים חפצים ומתגלגלים על הגב. בנוסף, המקאו מחקים תנועות והתנהגויות אנושיות. המקאו יכולים ללמוד לחקות דיבור אנושי ולתקשר איתנו באופן ידידותי. הם לומדים במהירות, ועם הכשרה מתאימה, יכולים לשייך מילים למשמעויות ופעולות.

תוכי ארה

רבייה ובגרות מינית

תוכי מקאו מגיעים לבגרות מינית בין גיל 3 ל-6 שנים. התוכים האלו יוצרים קשרים חזקים ומונוגמיים עם בני זוגם הנמשכים כל החיים. במהלך עונת הרבייה, המתרחשת בדרך כלל בין דצמבר למרץ, זוגות מקאו עוסקים בטקסי חיזור.

נקבת מקאו בדרך כלל מטילה שתיים עד שלוש ביצים בחלל עץ או בשקע, שעליהן היא תדגור במשך כ-24 עד 28 ימים. במהלך הדגירה, הזכר לוקח על עצמו את האחריות להגן על הקן ולספק מזון לבת זוגתו. התינוקות נולדים חסרי אונים וסומכים לחלוטין על הוריהם לחום, הגנה ומזון.

בשבועות הראשונים לאחר הבקיעה, צמיחתו של גוזל המקאו מהירה. הנה קצת מידע על ההתפתחות שלהם:

 • ב-3 שבועות, הם מפתחים כיסוי של נוצות פוך רכות.
 • עד 6 שבועות, הם גדלו באופן משמעותי וכעת יש להם נוצות סיכות צצות. זה המקום שבו נוצות מתפתחות בתוך הציפוי המגן של נדן.
 • ב10 שבועות, הנוצות שלהם מפותחות בעיקר, והם מתחילים לברוח או ללמוד לעוף.

בערך 3 חודשים לאחר הבקיעה, מקאו צעירים הופכים לעצמאיים יותר, וכעבור 6 חודשים, הם יצאו לדרך עצמאית מלאה ומסוגלים לעוף ולאכול בעצמם. עם זאת, הם עדיין נשארים קרובים להוריהם, לומדים כישורים חברתיים והישרדותיים חיוניים.

טיפול בתוכי מקאו

דרישות לכלוב של תוכי מקאו

כאשר אנו בוחרים כלוב עבור תוכי המקאו שלנו, עלינו לוודא שיש להם הרבה מקום לנוע, לעוף ולמתוח את כנפיים. כלוב טיפוסי צריך להיות לפחות 92 ס״מ רוחב, 122 ס״מ עומק וגובה 153 ס״מ. זה ייתן לתוכי מספיק מקום לטפס ולשחק עם צעצועים.

עלינו למקם את הכלוב שלהם באזור עם מספיק אור טבעי, הרחק מאור שמש ישיר. זה חיוני לשמור על טמפרטורה עקבית, באופן אידיאלי בין 18-27°C.

האכלה

האכילו את תוכי הארה בתזונה המורכבת מתערובת ייעודית, פירות, ירקות ומדי פעם זרעים ואגוזים. כ-50% מהתזונה שלהם צריכה להיות תערובת איכותית, ו-30% צריכים להיות תוצרת טרייה. 20% הנותרים יכולים להיות זרעים, אגוזים ופינוקים אחרים.

הנה פירוט פשוט של התזונה שלהם:

 • 50% תערבת ייעודית: תערובת באיכות גבוהה
 • 30% תוצרת טרייה: פירות וירקות, כגון תפוחים, תפוזים, קייל וגזר
 • 20% אחרים: זרעים, אגוזים ופינוקים במידה

חיוני לספק מים טריים מדי יום ולהחליף אותם באופן קבוע כדי לשמור על בריאותם.

שמירה על בריאות

טיפול רפואי שגרתי הוא חיוני עבור תוכי המקאו. עלינו לקבוע בדיקות וטרינר סדירות, רצוי עם מומחה לעופות, כדי לעקוב אחר בריאותם ולאתר סימנים מוקדמים של מחלה.

הנה כמה עצות חיוניות לבריאות:

 1. טיפוח: גזרו את ציפורניהם וגזזו את מקורם באופן קבוע כדי למנוע צמיחת יתר ואי נוחות.
 2. רחצה: הציעו להם צלחת מים רדודה או הרטיבו אותם בעזרת בקבוק ריסוס כדי לקדם נוצות בריאות ולהפחית אבק.
 3. עקבו אחר משקלם: שימו לב למשקלם כדי להבטיח שהם ישמרו על איזון בריא.
 4. התבוננו בהתנהגותם: שימו לב לשינויים בהתנהגות או בתיאבון, העלולים להצביע על בעיות בריאותיות אפשריות.

טיפול בתוכי המקאו דורש מסירות, אך עם בחירה נכונה של כלוב, האכלה וטיפול רפואי, נוכל לשמור עליהם מאושרים ובריאים למשך שנים רבות.

תוכי ארה משתנים בגודלם בהתאם למין, מקאו קטן יהיה בגודל של 30 ס"מ ומינים גדולים יותר כמו מקאו יקינתון מגיעים עד 1 מטר או יותר.

תזונה מאוזנת היטב עבור ארה ֿ(מקאו) כוללת כופתיות באיכות גבוהה, מגוון של פירות טריים, ירקות, אגוזים, זרעים ופינוקים מדי פעם. הבטחת תזונה מגוונת חיונית לבריאותם.

מיני מקאו מסוימים יכולים ללמוד לחקות מילים וביטויים, אבל יכולת הדיבור שלהם בדרך כלל לא מתקדמת כמו זו של כמה מיני תוכים אחרים כמו אפרור אפריקני או האמזונה.

תוכי ארה מתאימים ביותר לבעלי תוכים מנוסים בשל גודלם, הצרכים החברתיים והאתגרים ההתנהגותיים הפוטנציאליים שלהם. בעלי תוכים מתחילים עשויים למצוא את דרישות הטיפול שלהם תובעניות.

לארות יש תוחלת חיים ארוכה, הם יכולים לחיות כמה עשורים, ולעתים קרובות להגיע ל-50 שנה או יותר עם טיפול נאות.

תוכי מקאו ידועים באופיים השובב והאינטיליגנטי. הם נהנים ללעוס, לחקור ולפתור חידות. הם יכולים גם להיות רועשים ודורשים אימון וסוציאליזציה עקביים.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים