תוכון אוסטרלי (תוכון מצוי)

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכון גמדי, הידוע גם בתור תוכון מצוי, הוא תוכי קטן וצבעוני שמקורו באוסטרליה. הציפורים המענגות הללו כבשו את לבם של חובבי ציפורים ברחבי העולם עם אופיים השובב, הצבעים התוססים והיכולת המדהימה לחקות דיבור אנושי. ידועים במזג החברותי והאינטיליגנטי שלהם, תוכן אוסטרלי הפך לאחת מציפורי המחמד הפופולריות ביותר ברחבי העולם.

התוכונים מגיעים במגוון צבעים, מה שמוסיף למשיכה שלהם. קל יחסית לטפל בהם, מה שהופך אותם לבחירה אידיאלית עבור בעלי ציפורים מתחילים ומשפחות עם ילדים צעירים. טבעם הסקרן והעדין, יחד עם יכולתם המולדת ליצור קשרים חזקים עם בני האדם, מבטיחים שהתוכי הקטן ימשיך להחזיק מקום מיוחד בלבם של חובבי העופות לדורות הבאים.

מאפיינים של תוכון מצוי

תכונות פיזיות

תוכון אוסטרלי (תוכון מצוי), הוא ציפור קטנה באורך ממוצע של 18-20 סנטימטרים ומשקלה כ-30-40 גרם. יש להם גוף דק ומקור מעוקל, חיוני לאכילת זרעים, מקור המזון העיקרי שלהם בטבע. יש להם שתי אצבעות פונות קדימה ושתיים פונות לאחור, מה שמאפשר להם להתיישב בנוחות ולטפס.

במונחים של תוחלת חיים, תוכונים יכולים לחיות כ-5 עד 8 שנים בטבע, אם כי עם טיפול ותזונה נאותים, חלקם הגיעו ל-10-15 שנים בשבי.

וריאציות צבע

התוכונים מציגים מגוון רחב של וריאציות צבע, וזו אחת הסיבות לפופולריות שלהם כחיות מחמד. בטבע, יש להם נוצות ירוקות בעיקר, עם פרצופים צהובים וסורגים שחורים לאורך הכנפיים, הגב והראש. עם זאת, באמצעות רבייה סלקטיבית, הופיעו מוטציות צבע רבות בקרב חיות מחמד.

כמה וריאציות צבע פופולריות כוללות:

 • ירוק: הצבע הטבעי והנפוץ ביותר של תוכונים פראיים, עם פנים צהובות, נוצות ירוקות וסימוני כנפיים שחורים.
 • כחול: החל מכחול שמיים בהיר ועד קובלט כהה, פרצוף כחול עם פנים לבנות עם סימנים שחורים, גוף כחול ואזור נוצות זנב לבן.
 • צהוב: ידוע גם בשם לוטינו, למוטציה זו יש נוצות צהובות תוססת עם סימנים שחורים מינימליים או ללא סימנים גלויים לעין.

יחד עם מוטציות צבע ראשוניות אלו, ניתן למצוא דגמים גם במגוון רחב של שילובים ודפוסים, כגון אפור, קינמון, ואפילו לבקן. הגיוון בצבעים מוסיף לקסם ולמשיכה של תוכונים כציפורי מחמד פופולריות.

התנהגות ואופי של תוכון אוסטרלי

פעילויות יומיות

התוכונים מתעוררים מוקדם בבוקר, מצייצים ושרים יחד, ונהנים מאינטראקציה עם חבריהם. בטבע הם מחפשים מזון כל היום. בשבי, מתן תזונה מאוזנת ומגוונת שומרת אותם בריאים ומעורבים. ידוע כי תוכונים ישנים תנומה בשעות אחר הצהריים המוקדמות, אך הם חוזרים במהירות לאורח חייהם הפעיל לאחר מכן. בערב, לעתים קרובות הם מחפשים מוט נוח להתמקם לשינה.

מיומנויות טיפוס ותעופה

לתוכונים יכולות טיפוס ותעופה חזקות, הם משתמשים במיומנויות אלו כדי לנווט בבטחה בסביבתם. הם מעדיפים לטפס על פני לעוף בתוך כלובים בגלל מקום מוגבל. הצעת צעצועים בטוחים מעודדת פעילות גופנית ומקדמת בריאות גופנית. בטבע, התוכונים המצויים עפים במהירות ויכולים לעבור מרחקים ארוכים, לעתים קרובות בלהקות, בחיפוש אחר מזון ומים. כשהם מוחזקים כחיות מחמד, חשוב לאפשר להם זמן לעוף בצורה מפוקחת ומאובטחת מחוץ לכלוב כדי לשמור על הכושר הגופני שלהם.

יכולות ווקאליות

התוכונים ידועים ביכולות הפטפוט והשירה שלהם. הם מתקשרים זה עם זה באמצעות מגוון רחב של צלילים וטונים. לפעמים, הם מחקים צלילים שהם שומעים בסביבתם, במיוחד אם הם מוצאים אותם מעניינים או מרגיעים. בשבי, כמה תוכונים יכולים אפילו ללמוד לחקות דיבור אנושי. עם זאת, לא כולם מפתחים את הכישרון הזה, וחשוב לא להפעיל עליהם לחץ לדבר.

תזונה וצרכים תזונתיים של תוכון מצוי

כדי לשמור על בריאותו של התוכון הגמדי, חיוני לספק תזונה מאוזנת שעונה על הצרכים התזונתיים שלהם.

תזונה יומית של תוכון גמדי

תוכונים צורכים בעיקר זרעים, ירקות ופירות בטבע. דיאטה יומית בריאה צריכה להיות מורכבת מ:

 • תערובות זרעים: 60% מהתזונה צריכה להיות מורכבת מתערובת זרעים איכותית הכוללת דוחן, זרעי כנריות וכמויות קטנות של זרעי חמניות.
 • ירקות: 30% צריכים להיות ירקות טריים חתוכים דק כמו עלים ירוקים, ברוקולי וגזר. נסו לגוון בסוגי הירקות עבור היתרונות התזונתיים שהם מציעים.
 • פירות: ניתן להוסיף את 10% הנותרים כמנות קטנות של פירות טריים כמו תפוח, אגס או ענבים (הסר זרעים לפני האכלה).

בנוסף לתזונה העיקרית, אספקת כמות קטנה של תערובת ייעדוית באיכות גבוהה יכולה לעזור להבטיח צריכה תזונתית מאוזנת.

ויטמינים ומינרלים

יחד עם תזונה יומית מאוזנת, ויטמינים ומינרלים מסוימים חיוניים לבריאותו הכללית של התוכון.

 • סידן: חשוב להיווצרות עצמות חזקות, מקור וקליפת ביצה. אתה יכול לספק גושי עצם או מינרלים בכלוב כדי לנקר ולכרסם.
 • ויטמין A: תומך בראייה, עור ותפקודי נשימה בריאים. האכילו ירקות עשירים בויטמין A, כגון גזר ועלים ירוקים.
 • ויטמין D: מקדם ספיגת סידן ובריאות העצם; חשיפה לאור שמש או תאורה בספקטרום מלא יכולה לעזור לספק ויטמין זה.
 • יוד: חיוני לבלוטת התריס בריאה. ניתן להוסיף לתזונה שלהם אצות ים או תוספים מועשרים ביוד.

זכור לספק תמיד מים טריים עבור התוכונים שלך, ולנקות באופן קבוע את כלי האוכל והמים שלהם. מעקב אחר התזונה והצרכים התזונתיים של התוכים יתרום לבריאותם ולרווחתם הכללית.

בריאות ותוחלת חיים של תוכון אוסטרלי

בעיות בריאותיות נפוצות

תוכונים מתמודדים עם בעיות בריאותיות שונות במהלך חייהם. חלק מהבעיות הנפוצות הללו כוללות:

 • קדחת התוכים: זיהום חיידקי זה עלול להוביל למצוקה נשימתית ולעייפות בציפורים שנפגעו.
 • וירוס פוליומה: וירוס זה יכול לגרום למוות פתאומי אצל תוכונים צעירים. כמה תסמינים נפוצים כוללים ירידה במשקל ונשירת נוצות.
 • סלמונלה בעופות: זיהום פטרייתי המשפיע על מערכת העיכול של הציפור, גורם להקאות וירידה במשקל.
 • חוסרים תזונתיים: תזונה לקויה עלולה להוביל למספר בעיות בריאותיות, כגון מחסור בסידן, שעלול לגרום לעצמות שבירות ושרירים חלשים.

סביבת חיים בריאה ותזונה מאוזנת היטב יכולות לעזור למזער את הסיכון לבעיות בריאות אלו.

תוחלת חיים ממוצעת של תוכון גמדי

תוחלת החיים הממוצעת של תוכון גמדי היא בסביבות 5 עד 8 שנים בשבי. עם זאת, עם טיפול ותשומת לב נאותים, חלק מהדגים יכולים לחיות עד 12 עד 15 שנים. גורמים התורמים לתוחלת חיים ארוכה יותר כוללים:

 • כלוב נקי ומרווח עם צעצועים ומושבים מתאימים
 • דיאטה המורכבת מכדורים, פירות טריים, ירקות ופינוקי זרעים מדי פעם
 • בדיקות וטרינריות רגילות וחיסונים
 • פעילות גופנית נפשית וגופנית באמצעות אינטראקציה חברתית וזמן לעוף.

טיפול בתוכון גמדי (אוסטרלי)

דרישות הכלוב

כאשר אתם בוחרים כלוב או מתחם עבור תוכונים, ודאו שהוא מרווח מספיק כדי שהם יוכלו להימתח, לקפוץ ולעוף. סורגים אופקיים מומלצים לטיפוס קל. הגודל המינימלי לכלוב אחד צריך להיות 45x45x45 ס"מ. ספקו מוטות בקטרים שונים לתרגילי כף הרגל. הימנעו מצפיפות יתר; זוג תוכונים אחד לכל כלוב הוא אידיאלי.

הצב את הכלוב באזור מואר, נקי מאור שמש ישיר. טמפרטורת חדר של סביב 18-27°C מתאימה. למצע, השתמש בנייר או בקלחי תירס; הימנע משימוש בשבבי ארז או אורן, מכיוון שהם עלולים להזיק. החלף את המצע באופן קבוע כדי לשמור על הניקיון.

אינטראקציה והדרכה

תוכונים הם בעלי חיים חברתיים ודורשים מעורבות יומיומית לרווחה נפשית ורגשית. הקדישו 20-30 דקות ליום למשחק ולחיבור. אילוף ידיים צריך להתחיל מוקדם לתוצאות טובות יותר. השתמשו בחיזוקים חיוביים ותגמלו אותם בפינוקים כדי לעודד התנהגות רצויה.

למדו את התוכן טריקים ופקודות פשוטות, כמו לעלות על האצבע או לבוא כשקוראים לו, זה יכול לעזור לפתח קשרים חזקים יותר ולספק גירוי נפשי. היה סבלני במהלך האימון, מכיוון שייקח זמן עד שהתוכון שלך ילמד מיומנויות חדשות.

טיפול וטרינרי

.ביקורים וטרינרים סדירים חיוניים לבריאות התוכון. קבע מועד לבדיקה בריאותית לפחות פעם בשנה, או בתדירות גבוהה יותר עבור ציפורים מבוגרות או כאלה עם בעיות בריאותיות. בנוסף, יש לספק תזונה עשירה בחומרים מזינים.

הישארו ערניים לכל סימני מחלה, כגון שינויים במשקל, צואה או התנהגות. גילוי מוקדם וטיפול מהיר יכולים לסייע במניעת בעיות בריאותיות חמורות. זכרו להתייעץ עם הווטרינר לקבלת הדרכה כיצד לטפל בצורה הטובה ביותר בתוכון האוסטרלי שלך.

תוכונים הם תוכים קטנים, בדרך כלל מגיעים לאורך של כ 15 עד 20 ס"מ.

דיאטה מאוזנת לתוכונים כוללת כופתיות איכותיות, ירקות טריים ופירות מזדמנים, יחד עם מים טריים. הם גם נהנים ממגוון של זרעים אבל לא צריך להסתמך רק עליהם.

תוכונים מסוגלים ללמוד לדבר ולחקות צלילים, אם כי יכולת הדיבור שלהם בדרך כלל אינה מתקדמת כמו כמה מיני תוכים גדולים יותר. הם שורקים מצוינים ויכולים ללמוד מנגינות.

כן, תוכון מצוי הוא בחירה מצוינת למתחילים בשל גודלם הקטן, קלות הטיפול ואישיותם הידידותית.

תוכונים יכולים לחיות כ-5 עד 10 שנים או יותר עם טיפול נאות ואורח חיים בריא.

תוכונים אוסטרליים ידועים באופיים השובב והפעיל. הם נהנים לטפס, ללעוס ולחקור. הם גם מיומנים בחיקוי צלילים ושריקות.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים