תוכון אנגלי

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

ככל שגידול שבי וזיווגים סלקטיביים הפכו נפוצים יותר, התוכון האנגלי פיתח כמה מאפיינים יוצאי דופן. גודלם וקומתם גדולים ומלאים במיוחד מהתוכון האוסטרלי. תוכונים אנגליים מתגאים בכתר נוצות מרשים ובתכונות מוגזמות יותר. הנוצות שלהם יכולות להציג מגוון רחב של צבעים ודוגמאות, מירוק וצהוב קלאסי ועד לגוונים נדירים יותר כמו כחול, אפור ואפילו סגול.

מבחינת אישיות, תוכונים אנגליים ידועים בכך שהם חברתיים, אינטליגנטים וקלים יחסית לאילוף. יש להם סקרנות מולדת ולהיטות לחקור את הסביבה שלהם, מה שהופך אותם לבני לוויה מענגים עבור אלה שלוקחים את הזמן להבין את הצרכים וההתנהגויות שלהם. יתר על כן, היכולות הקוליות שלהם מאפשרות להם לחקות דיבור וצלילים אנושיים, ומציעים חוויה אינטראקטיבית ומרתקת למטפלים שלהם.

ההיסטוריה של תוכון אנגלי

התוכון האנגלי, הוא זן תוכי קטן- בינוני שמקורו באוסטרליה. הם התגלו לראשונה על ידי האירופאים בתחילת המאה ה-19. הם מהובאו לראשונה מאוסטרליה לאנגליה. הפופולריות שלהם כחיות מחמד החלה לצמוח בסוף , במיוחד בקרב המעמד הגבוה הבריטי. רבייה סלקטיבית של תוכונים בבריטניה החלה לתפוס תאוצה בתחילת המאה ה-20, בעיקר למטרת יצירת מוטציות צבע, גודל ותצוגת נוצות.

במהלך השנים פותחו יותר מ-30 מוטציות צבע שונות, כולל כחול, קינמון, אופלין וספנגל. שיפור הגודל של התוכון האנגלי הביא לפיתוח של ציפור גדולה וחסונה יותר מאשר מקבילתה האוסטרלית הקטנה יותר. כיום, אורכם של תוכונים אנגליים בדרך כלל הוא 22-28 סנטימטרים, גודלם של התוכונים האנגליים עולה בכ-30% מהתוכונים האוסטרליים. לאחר מכן נוספו גם ציצה, נוצות וקישוטי ראש משוכללים.

מאפיינים פיזיים של תוכונים אנגליים

גודל ומשקל

תוכונים אנגליים, גדולים יותר בהשוואה לזני התוכון האוסטרלי והאמריקאי. בממוצע, הם בסביבות 20-28 ס"מ באורך מהראש ועד הזנב ומשקלם כ 40-50 גרם. גודלם הגדול יותר נובע מגידול סלקטיבי, מה שהופך אותם לפופולריים בקרב חובבי ציפורים.

זני צבע

התוכונים האנגליים מגיעים במגוון רחב של צבעים ודפוסים יפים:

 • תוכונים ירוקים: מגוון צבע זה הוא הקרוב ביותר לסוג הבר, עם וריאציות בגוונים של ירוק וצהוב.
 • תוכונים כחולים: החל מכחול שמיים ועד קובלט כהה, תוכונים אלה יש מגוון מדהים של גוונים כחולים.
 • תוכונים אפורים: הציפורים האלגנטיות הללו מציגות גוונים של אפור והפכו פופולריות יותר ויותר.
 • תוכונים לבנים/צהובים: תוכונים אלה נקראים גם אלבינו/לוטינו ומציגים נוצות לבנות או צהובות.
 • תוכונים עם כתמים: כתמי בצבעים שונים בכל הגוף, וכתוצאה מכך דפוסים ייחודיים ומושכים את העין.
 • תוכוני ספנגל: לציפורים אלה יש דפוס ספנגל יפהפה, עם כתמים בצבע כהה על קצות הנוצות שלהם.
 • תוכוני קשת בענן: שילוב של גוונים כחולים, צהובים וירוקים יוצר רושם של מראה דמוי קשת.

תכונות ייחודיות

כמה מאפיינים מובהקים של תוכונים אנגליחם כוללים:

 • ראש ומצח: לבדג'ים אנגליים יש ראש מעוגל ומצח בולט, מה שמקנה להם מראה ייחודי יותר בהשוואה לעמיתיהם האוסטרליים.
 • נוצות מנומרות: לציפורים אלו יש נוצות מנומרות מעט, מה שמוסיף להן המראה הגדול יותר.
 • אורך הזנב: לתוכונים אנגליים יש בדרך כלל נוצות זנב ארוכות יותר בהשוואה לזן האוסטרלי והאמריקאי.
תוכונים בטבע

התנהגות וטמפרמנט של תוכונים אנגליים

תוכונים אנגליים ידועים בדרך כלל באופיים החברותי והידידותי. הם נהנים להיות ליד ציפורים אחרות, כמו גם המטפלים האנושיים שלהם. התוכים הללו הם יצורים פעילים ואנרגטיים ביותר, העוסקים לעתים קרובות בהתנהגות שובבה כמו טיפוס, התנדנדות ולעיסת צעצועים.

האינטליגנציה שלהם מאפשרת להם ללמוד טריקים שונים ואף לחקות דיבור אנושי, אם כי במידה פחותה בהשוואה למיני תוכים גדולים יותר. אימון תוכונים אנגליים דורש סבלנות ועקביות, אך עם הזמן, הם יכולים ללמוד לבצע הישגים מרשימים.

כשזה מגיע לטמפרמנט שלהם, האנגלים הם בדרך כלל עדינים ולא אגרסיביים. עם זאת, כמו כל בעל חיים אחר, האישיות שלהם יכולה להשתנות, וחלק מהפרטים עשויים להפגין התנהגות טריטוריאלית או דומיננטית. חיוני לעקוב אחר האינטראקציות שלהם עם ציפורים אחרות ולספק להן מקום הולם כדי למנוע מתח או עימות.

תוכונים אנגליים כחיות מחמד

טיפול בתוכונים אנגליים

תוכונים האנגליים מהווים חיות מחמד נפלאות בשל האופי החברותי והנוצות היפות שלהם. כדי לשמור אותם מאושרים ובריאים, חיוני לספק להם כלוב מרווח המצויד במוטות, צעצועים ומקומות מסתור.

אינטראקציות יומיומיות וסוציאליזציה עם בעליהם חשובים לרווחתם הנפשית. שמור על הסביבה שלהם נקייה על ידי החלפת מצע הכלוב באופן שגרתי וניקוי המוטות, הצעצועים וכלי האוכל.

האכלה

תזונה מאוזנת היא חיונית לבריאותם של תוכונים אנגליים. התזונה שלהם צריכה להיות מורכבת מ:

 • זרעים: תערובת זרעים איכותית המכילה דוחן, זרעי כנריות וגריסי שיבולת שועל אמורה להוות את רוב התזונה שלהם.
 • מזון ייעודי: אלו מספקים חומרים מזינים חיוניים וניתן לערבב אותם עם זרעים.
 • פירות וירקות: אספקת פירות וירקות טריים מדי יום מוסיפה מגוון, כגון תפוחים, תפוזים ועלים ירוקים.

כלי מזון יש לנקות מדי יום, ומים טריים חייבים להיות נגישים תמיד.

אילוף תוכונים אנגליים

תוכונים אנגליים הם ציפורים אינטליגנטיות שיכולות ללמוד פקודות פשוטות ואפילו לחקות דיבור. האילוף צריך להתבצע בסביבה רגועה ושקטה עם עקביות וחיזוקים חיוביים (שבחים ופינוקים).

 • למד אותם לדרוך על האצבע שלך על ידי דחיפה בעדינות בחזה שלהם והצעת פינוק כפרס.
 • עודד אותם לחקות צלילים ומילים על ידי חזרה על הצלילים הרצויים ומתן שבחים כאשר הם מחקים אותם במדויק.

חששות בריאותיים

בדיקות בריאות סדירות הן חיוניות לרווחתו של התוכון האנגלי שלכם. שימו לב לשינויים בהתנהגותם, במראה ובגללים שלהם. בעיות בריאות נפוצות כוללות:

 • מריטת נוצות: נגרמת לעתים קרובות על ידי מתח, שעמום או תזונה לקויה. לטפל בבעיה הבסיסית ולהתייעץ עם וטרינר במידת הצורך.
 • בעיות נשימה: צפצופים, נדנוד זנב או נשימה מאומצת עשויים להצביע על זיהום בדרכי הנשימה. פנה לעזרת וטרינר לצורך אבחון וטיפול.
 • מקור וציפורניים מגודלים: טיפוח סדיר ואספקת סידן יכולים לעזור לשמור על מקור ואורך ציפורניים נכונים.
תוכונים-אנגליים

רבייה של תוכונים אנגליים

לפני הרבייה, חיוני לזווג זכר ונקבה בריא ותואם. תוכים אלו מגיעים בדרך כלל לבגרות מינית בין גיל 6-12 חודשים, ומומלץ להמתין עד לגיל שנה לפחות כדי להתחיל להתרבות. זיווג יכול להיעשות על ידי החדרת הציפורים במרחב ניטרלי או מתן אפשרות לבחור את בן זוגם מתוך קבוצה.

לאחר שהוקם זוג מתאים, על המגדל לספק סביבת קינון נוחה לנקבה להטיל את הביצים שלה. ניתן להשיג זאת על ידי התקנת תיבת קינון מרווחת, מלאה בחומר בטנה רך, כגון שבבי עץ, בכלוב שלהם. תיבת הקינון צריכה להיות מחוברת היטב למתחם ולהציב אותה באזור שקט ללא הפרעה.

נקבות תוכונים אנגליים בדרך כלל מטילות ביצים כל יומיים, עם גודל הטלה שנע בין 4 ל-8 ביצים. תקופת הדגירה נמשכת בין 18 ל-21 ימים. חשוב לציין שלא כל הביצים שהוטלו יבקעו בהצלחה, וחלקן עשויות להיות עקרות. מגדלים צריכים לטפל בביצים בזהירות, שכן נקבות עלולות לנטוש את הביצים שלהן אם הן מרגישות מאוימות.

במהלך תהליך הרבייה, חיוני לספק תזונה מאוזנת ומזינה הן לזכר והן לנקבה. זה יכול לכלול:

 • תערובת זרעים באיכות גבוהה.
 • פירות וירקות טריים, כגון תפוח, תרד וגזר.
 • בלוקי עצם או מינרלים לתוספי סידן.

אחרי שהביצים בקעו, ההורים יאכילו את גוזליהם במשך כשלושה שבועות לפני שהם יתחילו להיגמל ולאכול מזון מוצק. מגדלים צריכים לעקוב אחר גדילת הגוזל ובריאותו במהלך תקופה זו, ולהבטיח שהם מקבלים תזונה נכונה.

תוכון אנגלי

תוכונים אנגליים לעומת תוכונים מאוסטרליים

הגודל של תוכון אנגלי הוא גורם שונה משמעותי. הם בדרך כלל גדולים יותר. בנוסף, הגוף שלהם מלא ועגול יותר, מה שמקנה להם מראה שמנמן ומדהים יותר מבחינה ויזואלית.

לתוכונים אנגליים יש צורת ראש ופנים ייחודיים. יש להם מצח בולט יותר ומראה מעוגל ו"נפוח" יותר בהשוואה לתוכון האוסטרלי. תכונה פיזית ייחודית זו היא סמלית לתוכון האנגלי ומיד הופכת אותם לקלים לזיהוי.

מבחינת צבע וסימונים, כל זני התוכונים חולקים דפוסים דומים. עם זאת, לתוכונים האנגליים עשויים להיות צבעים עזים וחיים יותר עקב רבייה סלקטיבית. זה יכול לגרום לשילובים מדהימים ומושכי עין שהופכים אותם לנחשקים מאוד בקרב שומרי ציפורים.

בכל הנוגע לטמפרמנט והתנהגות, התוכונים האנגלים בדרך כלל רגועים יותר ופחות פעילים בהשוואה לסוגים אחרים. ניתן לראות בכך יתרון למי שרוצה חיית מחמד צייתנית יותר, אך ראוי לציין שמאפיין זה הופך אותם לפחות מתאימים לחיים של תעופה מתמדת ופעילות גופנית.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים