קקדו לבן (אמברלה)

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

הקקדו הלבן, המכונה גם קקדו אמברלה, הוא תוכי שובה לב שמקורו באינדונזיה. למרות שיש להם יופי מלכותי, טיפול ביצורים האקזוטיים הללו דורש חריצות והבנה טובה של צרכיהם.

ניתן לזהות אותם בקלות על ידי הנוצות הלבנות, המודגשות וציצת נוצות מרהיבה על ראשן. התוכים החברותיים הללו ידועים באינטליגנציה ובקשר החזק שלהם עם בני אדם, הם עוסקים לעתים קרובות בתעלולים שובבים ומסוגלים ללמוד טריקים שונים.

עם זאת, בעלים פוטנציאליים צריכים להיות מודעים לאתגרים בטיפול בקקדו לבן, בהתחשב באופי התובעני שלהם ובנטייה ליצור התקשרויות רגשיות עמוקות. חייבים להיות מוכנים להשקיע זמן ומאמץ במתן סביבה מתאימה, תזונה מאוזנת ואינטראקציה חברתית בשפע. הקקדו הלבן יכולים לחיות יותר מ-60 שנה, מה שהופך אותם לבני לוויה לכל החיים.

קקדו לבן (אמברלה)

מאפיינים פיזיים של קקדו אמברלה

גודל ומשקל

הקקדו הלבן, הידוע גם בשם קקדו אמברלה, הוא תוכי בגודל בינוני שנמדד בדרך כלל בין 46 עד 61 ס"מ מראש לזנב, עם מוטת כנפיים של 91 עד 107 ס"מ. משקלם של התוכים יכול לנוע בין 400 עד 900 גרם. הזכרים בדרך כלל גדולים מעט יותר מנקבות.

לתוכים אלה יש מקור חזק ומעוקל וכפות רגליים עם שתי אצבעות מצביעות קדימה ושתיים מצביעות אחורה. תכונה ייחודית זו עוזרת להם לתפעל חפצים ולהחזיק בענפים בקלות.

צבע ונוצות

קקדו אמברלה ידוע בנוצות הלבנות המובהקות שלו. הציצה שלהם, היא תכונה בולטת של התוכי, מורכבת מקבוצה של נוצות ארוכות הפונות לאחור שניתן להעלות או להוריד בהתאם למצב הרוח של התוכי.

הסמל הגדול והמרשים של הקקדו הלבן מוצג בעיקר בתצוגות חיזור וכאשר התוכי מתרגש או נבהל. העור סביב עיניהם ובסיס המקור שלהם הוא בצבע כחול בהיר, המעניק ניגוד בולט לנוצות הלבנות שלהם.

הנוצות של הקקדו לבן דורשות ליטוש קבוע כדי לשמור על המרקם החלק והמשי שלהן. בטבע, הם מתרחצים לעתים קרובות במי גשמים או משפשפים את עצמם על עלים רטובים כדי לשמור על נוצותיהם במצב טוב.

התנהגות והרגלים של קקדו לבן

התנהגות חברתית

קקדו לבן ידועים באופי ידידותי ובטבעם החברתי. הם אינטראקטיביים מאוד ונהנים מחברתם של בני אדם וציפורים אחרות כאחד. בטבע ניתן למצוא אותם בלהקות גדולות, העוסקות בפעילויות משחקיות או מטפחות זו את זו. חיוני לרווחתם הנפשית לקיים אינטראקציה וסוציאליזציה קבועה.

קקדו יוצרים קשרים חזקים עם בני הזוג שלהם ומפגינים חיבה באמצעות הרטבה והתכרבלות. הם גם מציגים שיטות תקשורת מורכבות, תוך שימוש בקוליות שונות ובשפת גוף כדי להביע רגשות וכוונות.

פעילות לילית

למרות שקקדו לבנים הם בעיקר פעילים במהלך היום, יש להם כמה נטיות ליליות. במהלך הלילה, הם עשויים לעסוק בטיפוח ובחיפוש מזון קל, בעיקר אם לא מצאו מספיק מזון במהלך היום.

בשבי, קקדו לבן עשוי להיות נוטה יותר להפגין התנהגות לילית, במיוחד אם סביבתם חסרה העשרה או גירוי. מתן הזדמנויות רבות לפעילות בשעות היום, כגון צעצועים וחידות, יכולה לסייע בשמירה על לוח זמנים בריא של שינה ולמנוע פעילות לילית.

קקדו לבן אוכל

תזונה של קקדו לבן (אמברלה)

מזון מועדף

קקדו לבן, הם בעיקר אוכלי עשב. הם נהנים מתזונה מגוונת בסביבתם הטבעית, המורכבת מ:

 • זרעים: מרכיב עיקרי בתזונה שלהם, הם מעדיפים זרעי חמניות, חריע ודלעת.
 • פירות: תפוחים, תפוזים ופירות אחרים עתירי ויטמין C הם המועדפים.
 • ירקות: עלים ירוקים, גזר ובטטה חיוניים לתזונה מאוזנת.
 • אגוזים: שקדים ואגוזי מלך מספקים שומנים וחלבונים בריאים.

חיוני להימנע מלספק להם שוקולד, קפאין, אבוקדו ומזונות רעילים אחרים עבורם.

הרגלי האכלה

קקדו אמברלה ניזונים בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות ואחר הצהריים המאוחרות. בטבע, הם מרבים לחפש מזון בלהקות גדולות, ומחפשים פירות, זרעים, אגוזים וחרקים. בשבי, חיוני לספק להם תזונה מאוזנת כדי לשמור על בריאותם ורווחתם.

 • מזון טרי: הציעו פירות וירקות טריים מדי יום תוך הסרת מנות שלא נאכלו לאחר מספר שעות כדי למנוע קלקול.
 • כופתיות: ספקו כופתיות באיכות גבוהה כמקור תזונה קבוע בנוסף למזון טרי.
 • פינוקים: הציעו אגוזים וזרעים כפינוקים במקום ארוחות רגילות כדי למנוע עלייה מוגזמת במשקל ובעיות בריאותיות.

מעקב אחר תזונת הקקדו והתאמתה לצרכיהם יבטיחו שהם יקבלו את החומרים המזינים הדרושים לחיים ארוכים ובריאים.

טקסי זיווג

לקקדו לבן (אמברלה) יש טקסי הזדווגות ייחודיים ומרתקים. בטבע, תוכים אלה ישתמשו לעתים קרובות בקולות הרועשים שלהן, בתצוגות הסמל ובריקודי ההזדווגות שלהן כדי למשוך בן זוג. הקקדו הזכר בדרך כלל יוזם את החיזור על ידי הצגת הציצה המרשימה שלו והטלת ראשו, בעוד הנקבה מגיבה בפעולות דומות אם היא מעוניינת.

חיבור זוגי חיוני עבור קקדואים לבנים, מכיוון שהם יוצרים מערכות יחסים מונוגמיות שיכולות להימשך שנים רבות. הם מבלים זמן יחד, חולקים אוכל ומתכרבלים כדי לחזק את הקשר ביניהם. עונת הרבייה מתרחשת בדרך כלל במהלך חודשי האביב והקיץ המאוחרים, כאשר המזון נמצא בשפע.

דגירה וגדילה

לאחר חיזור והזדווגות מוצלחים, נקבת הקקדו הלבן מטילה 1 עד 3 ביצים בשקע עץ מרופד בשברי עץ ופסולת נוצות. הנקבה לוקחת על עצמה את האחריות לדגור על הביצים בעוד הזכר מספק מזון והגנה. תקופת הדגירה נמשכת כ 26 עד 28 ימים.

ברגע שהביצים בוקעות, שני ההורים מטפלים באופן פעיל בגוזלים שלהם. הם מתחלפים ביניהם באכלה של הגוזלים במזון וחימום שלהם בקן. הגוזלים גדלים במהירות, והנוצות הראשונות שלהם מתחילות להופיע לאחר כ-5 שבועות.

הנה כמה אבני דרך מרכזיות בצמיחת הקקדו הלבן:

 • שבוע 1: גוזלים שוקלים בסביבות 15-20 גרם והם חסרי אונים לחלוטין.
 • שבוע 3: הגוזלים פותחים את עיניהם ומתחילים לפתח נוצות.
 • שבוע 5-8: הגוזלים ממשיכים בפיתוח נוצות, צוברים כוח וניידות.
 • שבוע 10-12: פריחה מתרחשת, והקקדואים הצעירים מתחילים לחקור מחוץ לקן.

קקדו לבנים צעירים נשארים עם הוריהם כמה חודשים לאחר יציאתם, לומדים בהדרגה כיצד לחפש מזון ולהתרועע עם תוכים אחרים בקהילה שלהם. הם מגיעים לבגרות מינית בסביבות גיל 3 עד 4 שנים ויכולים להיות להם תוחלת חיים של עד 70 שנים בשבי.

קקדו לבקן

קקדו לבן כחיית מחמד

כחיית מחמד

קקדו לבן הם חיות מחמד פופולריות בשל אופיים החברתי והאינטיליגנטי. הם ידועים בהתנהגותם הידידותית והחיבה כלפי בעליהם, מה שהופך אותם לבחירה מועדפת עבור חובבי תוכים רבים.

עם זאת, צריכים להיות מודעים לאתגרים הנלווים לגידול קקדו לבן, כגון הקול הרם והנטייה להיות הרסנית אם לא מספקים להם גירוי מתאים. הם דורשים הרבה תשומת לב, טיפול ומסירות כדי לשמור אותם מאושרים ובריאים.

טיפול ותחזוקה

כלוב וסביבה: כלוב מרווח חיוני לקקדו הלבן כדי לפרוש את כנפיהם ולהיות להם מספיק מקום לנוע. מומלץ גודל כלוב מינימלי של 91 x 122 x 91 ס״מ. תליית מוטות בגבהים שונים, כמו גם צעצועים והזדמנויות לחיפוש מזון, ישמור עליהם מגורים. זמן קבוע מחוץ לכלוב לאינטראקציה ולפעילות גופנית הוא חיוני לרווחתם.

תזונה: קקדו לבן דורש תזונה מאוזנת, המורכבת מ:

 • פירות וירקות טריים: מספקים ויטמינים ומינרלים.
 • כופתיות באיכות גבוהה: מהוות את רוב התזונה.
 • זרעים ואגוזים: ניתן להציע במידה, מכיוון שהם עתירי שומן.

טיפוח והיגיינה: ניקוי קבוע או מתן אמבטיות מים רדודים יעזור לקקדו הלבן לשמור על נוצות בריאות. חיוני לשמור על הכלוב נקי על ידי הסרת צואה ומזון שלא נאכל מדי יום וניקוי מוטות וצעצועים באופן שגרתי.

אינטראקציה חברתית: תוכים אלו הם יצורים חברתיים מאוד ומשתוקקים לחברות. הם מתחברים לבעליהם ואפילו לבעלי חיים אחרים במשק הבית. חיוני לבלות זמן איכות עם הקקדו הלבן כדי להבטיח מערכת יחסים בריאה ולמנוע דיכאון או בעיות התנהגות.

לסיכום, בעלות על קקדו לבן יכולה להיות חוויה מתגמלת עבור אלה המוכנים להקדיש את הזמן והמאמץ הנדרשים כדי לספק את הטיפול הטוב ביותר לחברם החדש עם הנוצות.

קקדו לבן נחשבים לתוכים גדולים ויכולים להגיע לאורך של 45-55 ס"מ מהמקור ועד הזנב.

תזונה מאוזנת היטב לקקדו לבן כוללת כופתיות איכותיות, מגוון פירות טריים, ירקות, אגוזים, זרעים ופינוקים מדי פעם. מתן תזונה מגוונת חיונית לבריאותם.

קקדואים לבנים אינם ידועים ביכולת הדיבור המתקדמת שלהם, אך הם יכולים ללמוד לחקות צלילים, מילים וביטויים בעזרת אימון וחברות עם המטפלים.

קקדו לבן מתאימים ביותר לבעלי תוכים מנוסים בשל גודלם, הצרכים החברתיים והאתגרים ההתנהגותיים הפוטנציאליים שלהם. בעלי תוכים מתחילים עשויים למצוא את דרישות הטיפול שלהם תובעניות.

לקקדו לבן יש תוחלת חיים ארוכה. הם יכולים לחיות כמה עשורים, ולעתים קרובות להגיע ל-60 שנה או יותר עם טיפול נאות.

קקדו לבן ידוע באופיו השובב והסקרן. הם נהנים לגרוס צעצועים, ללעוס ולחקור את הסביבה שלהם. הם גם יכולים להיות רועשים לפעמים, במיוחד כאשר הם מחפשים תשומת לב.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים