מחלות נפוצות של תוכים: המדריך לבריאות התוכי

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכים הם יצורים מרתקים ואינטליגנטים, הם דורשים רמה מסוימת של טיפול ותשומת לב כדי להבטיח את בריאותם ורווחתם. עם זאת, למרות מאמציו הטובים ביותר של המטפל, חשוב להיות מודעים לכמה מחלות נפוצות של תוכים שיכולות להשפיע על הציפורים היפות הללו. הבנת התסמינים, הסיבות והטיפולים למחלות אלו חיונית לשמירה על תוכי שמח ובריא.

בעיה נפוצה אחת המשפיעה על תוכים היא מחלת המקור והנוצות (PBFD), זיהום ויראלי שעלול לגרום למגוון רחב של תסמינים כולל אובדן נוצות, עיוותים במקור ומערכת חיסונית מוחלשת. מחלה נפוצה נוספת היא פסיטקוסיז, זיהום חיידקי שעלול להתפשט לבני אדם ולהתבטא כתסמינים דמויי שפעת בשני המינים. בנוסף, תוכים יכולים להיות רגישים לזיהומים פטרייתיים וטפיליים מסוימים, שעלולים להשפיע על מערכת הנשימה, העיכול והמעיים שלהם.

כדי למנוע ולטפל ביעילות במחלות אלו, חיוני למטפלים להיות ערניים בהתבוננות במראה הפיזי, בהתנהגותו ובבריאות הכללית של התוכי שלהם. בדיקות וטרינריות סדירות, תזונה נכונה ותנאי חיים היגייניים ממלאים תפקידים חיוניים בשמירה על בריאות חיות המחמד האהובות הללו.

מחלות נפוצות של תוכים

מחלות נפוצות של תוכים

מחלת המקור והנוצות

מחלת המקור והנוצות (PBFD) היא זיהום ויראלי המשפיע על תוכים. הנגיף תוקף את התאים האחראים לייצור נוצות ומקור, וגורם לצמיחה לא תקינה ולנשירה. התסמינים כוללים אובדן נוצות, צמיחת נוצות לא תקינה ועיוותים במקור. הוא מדבק מאוד ויכול להיות קטלני, במיוחד אצל ציפורים צעירות. האבחון נעשה בדרך כלל באמצעות בדיקות דם, ולמרות שאין תרופה, טיפול תומך יכול לעזור בניהול התסמינים.

קדחת התוכים

קדחת התוכים, הידועה גם בשם פסיטאקוזיס, נגרמת על ידי החיידק כלמידיה. זה יכול להשפיע גם על ציפורים וגם על בני אדם. בתוכים, התסמינים כוללים בעיות נשימה, נפיחות סביב העיניים ושלשולים. ההעברה מתרחשת באמצעות מגע עם ציפורים נגועות או הפרשות שלהן. הטיפול כולל אנטיביוטיקה, כגון דוקסיציקלין, ואמצעי תברואה נאותים למניעת התפשטות הזיהום.

זיהום בקיבה של עופות

זיהום בקיבה (AGY) הוא מצב שכיח אצל תוכים, הנגרם על ידי השמרים בקיבה. סימני זיהום כוללים ירידה במשקל, רגורגיטציה וזרעים לא מעוכלים בלשלשת. האבחנה מתבצעת באמצעות ספוגיות יבול או דגימות צואה, אשר נבדקות במיקרוסקופ לנוכחות שמרים. אפשרויות הטיפול כוללות תרופות נגד פטריות, כגון ניסטטין ואמפוטריצין B, וטיפול תומך לשמירה על הבריאות הכללית של הציפור.

שחפת עופות

שחפת עופות נגרמת על ידי חיידק, אשר יכול להשפיע על איברים שונים בתוכים. התסמינים לרוב אינם ספציפיים, מה שהופך את האבחנה למאתגרת. כמה סימנים נפוצים כוללים ירידה במשקל, עייפות וקשיי נשימה. ניתן לאבחן באמצעות בדיקות דם, דגימות צואה וביופסיה של הרקמות. הטיפול מורכב ועשוי לכלול ריבוי אנטיביוטיקה לתקופה ממושכת, לעיתים עד שנה או יותר. האבחנה יכולה להשתנות בהתאם לחומרת הזיהום ולתגובת הציפור הבודדת לטיפול.

מחלות נפוצות של תוכים

סימני מחלה אצל תוכים

תוכים נוטים למחלות שונות, וחשוב לבעלים לזהות את סימני המחלה בשלב מוקדם. בחלק זה נדון בשינויים הפיזיים וההתנהגותיים השכיחים המעידים על תוכי חולה.

שינויים פיזיים

אחד המדדים הראשונים למחלה הוא שינוי במראה הפיזי של תוכי. הנה כמה סימנים שכדאי לשים אליהם לב:

 • מריטת נוצות או אובדן: אם התוכי שלך מוגזם או מאבד נוצות, זה יכול להעיד על בעיה בריאותית בסיסית.
 • עיניים נפוחות או הפרשות: עיניים אדומות ונפוחות או הפרשות מהעיניים או מהנחיריים הם לרוב תסמינים של זיהום.
 • שינוי בלשלשת: עקוב אחר צואת התוכי שלך – צבע, עקביות או תדירות חריגים עלולים להצביע על בעיה.
 • ירידה במשקל: ירידה פתאומית במשקל היא דגל אדום ואין להתעלם ממנה.

שינויי התנהגות

בנוסף לשינויים פיזיים, שינויים התנהגותיים יכולים להיות גם סימן למחלה אצל תוכים. חלק מהשינויים הנפוצים כוללים:

 • עייפות: תוכי חולה עשוי להראות פחות פעילות מהרגיל, להיראות עייף או חלש.
 • אובדן תיאבון: אם התוכי שלך מפסיק לאכול או מגלה ירידה בעניין באוכל, זה יכול להיות סימפטום של בעיה בסיסית.
 • תוקפנות או פחד: תוכים עשויים להיות תוקפניים או מפחדים כאשר הם לא מרגישים טוב.
 • שינויים קוליים: שינויים בקוליות של התוכי שלך, כגון עלייה או ירידה בעוצמת הקול, יכולים להעיד על מתח או מחלה.

אפשרויות טיפול

התערבות רפואית

כאשר מטפלים במחלות שכיחות אצל תוכים, לעיתים קרובות יש צורך בהתערבות רפואית. וטרינר מנוסה בטיפול בעופות צריך להעריך את הציפור ולספק את האבחנה המתאימה ותוכנית הטיפול. כמה טיפולים רפואיים נפוצים למחלות תוכים כוללים:

 • אנטיביוטיקה: משמשת לטיפול בזיהומים חיידקיים כגון קדחת תוכים (פסיטקוזיס) וכלמידיוזה של עופות.
 • תרופות נגד פטריות: ניתן לרשום לטיפול בזיהומים פטרייתיים כמו אספרגילוזיס, במיוחד כאשר הם נמצאים במערכת הנשימה.
 • טיפולים טפילים: ניתן להשתמש באיברמקטין או בתרופות אחרות לטיפול בטפילים חיצוניים ופנימיים, כולל קרדית ותולעים.

טיפול ביתי

בנוסף להתערבות רפואית, טיפול ביתי מתאים יכול לעזור לתוכים להחלים מהר יותר ולמנוע הישנות של מחלות. הנה כמה שיטות טיפול חיוניות בבית:

 • שמור על סביבה נקייה: ניקוי וחיטוי קבוע של כלובים, קערות האכלה ומטפסים יכולים למנוע התפשטות של מחלות.
 • תזונה נכונה: האכלה בתזונה מאוזנת, כולל כדורים, ירקות טריים, פירות ואגוזים, יכולה לסייע בחיזוק המערכת החיסונית.
 • מנוחה מספקת: ודא שלציפור יש מקום שקט ונוח לנוח ולהתאושש, במיוחד במהלך תקופת הטיפול.
 • הסגר ציפורים חדשות: כאשר מכניסים ציפורים חדשות ללהקה קיימת, העבירו אותן להסגר למשך 30 יום לפחות כדי למנוע התפשטות של מחלות כלשהן.

על ידי שילוב של התערבות רפואית וטיפול ביתי מתאים, תוכים יכולים להחלים ממחלות נפוצות בצורה יעילה יותר ויש להם סיכוי טוב יותר להישאר בריאים בטווח הארוך.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים