איך לבנות כלוב לתוכים: מדריך ״עשה זאת בעצמך״

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכים הם יצורים אינטליגנטיים וחברתיים, לעתים קרובות דורשים מרחב נוח ובטוח לחיות בו. בניית כלוב לתוכי לא רק מבטיחה את רווחת התוכי, אלא גם שומרת על סביבת המגורים של הבעלים נקייה ומסודרת.

כדי לספק בית מתאים לתוכי, חיוני לקחת בחשבון גורמים כמו גודל הכלוב, החומרים מהם הוא עשוי ומיקום אביזרים חיוניים כמו כלי אוכל ומים, מוטות וצעצועים. מאמר זה ידריך אתכם בתהליך בניית הכלוב המושלם עבור חברכם התוכי.

בחירת החומרים הנכונים לכלוב

חומר לכלוב

כאשר אתם בוחרים חומר לכלוב של תוכי, בחר במשהו שהוא יציב, עמיד ולא רעיל. נירוסטה היא בחירה מצוינת שכן היא עמידה בפני חלודה ויכולה לעמוד במקור חזק של תוכי. הימנעו משימוש בכלובים העשויים מחומרים כגון פליז ואבץ, מכיוון שהם עלולים להיות רעילים לתוכים.

חומר למוטות

מוטות צריכים להיות בעלי רוחב ומרקמים משתנים כדי לקדם את בריאות כפות רגליים ולמנוע שעמום. שלבו עץ טבעי כדי לאפשר לתוכי לאחוז בנוחות. בנוסף, ניתן להוסיף מוטות חבל העשויים מכותנה או סיסל לגיוון וכיף. הימנעו ממוטות נייר זכוכית, מכיוון שהם עלולים לגרום לבעיות בכף הרגל.

צעצועים ואביזרים

כדי לשמור על תוכים פעילים ומאושרים, ספקו מגוון של צעצועים ואביזרים בתוך הכלוב. ודאו שהם עשויים מחומרים בטוחים ולא רעילים, כגון עץ, נירוסטה או פלסטיק בטוח לציפורים. צעצועים ממריצים כמו צעצועי פאזל, צעצועים לחיפוש מזון וצעצועים הניתנים לגריסה יכולים להציע העשרה נפשית ולעזור במניעת שעמום.

סוג צעצועחומרים
צעצועי פאזלעץ, נירוסטה
צעצועי מזוןפלסטיק בטוח לציפורים, עץ
צעצועים ניתנים לגריסהקרטון, נייר, עץ

היזהרו תמיד ממפגעים פוטנציאליים בעת בחירת צעצועים ובדקו אותם באופן קבוע לאיתור בלאי. החליפו צעצועים פגומים כדי להבטיח את בטיחות התוכי.

איך לבנות כלוב לתוכי

עיצוב הכלוב

שיקולי גודל

כאשר בונים כלוב לתוכי, חשוב לקחת בחשבון את גודל הכלוב. הכלוב צריך להיות גדול מספיק כדי לאפשר לתוכי לפרוש בנוחות את כנפיו ויש לו מקום לנוע. כלל כללי שיש לפעול לפיו הוא להבטיח שהכלוב יהיה לפחות פי 1.5 ברוחב מוטת הכנפיים של התוכי, ופי 2 מאורך התוכי. גובה הכלוב צריך להיות גם לפחות פי 2 מאורך התוכי, מה שיאפשר לו לטפס ולהתיישב בקלות.

תכנון תא

תוכים זקוקים למגוון של אזורים בתוך הכלוב שלהם כדי לקדם את רווחתם הפיזית והנפשית. אזורים אלה עשויים לכלול:

 • מוטות: ספקו מוטות בקטרים ומרקמים משתנים כדי לקדם בריאות טובה של כף הרגל. סדרו אותם בגבהים משתנים בתוך הכלוב, ודאו שהמוט הראשי ממוקם ליד כלי האוכל והמים.
 • צעצועים והעשרה: תוכים הם ציפורים אינטליגנטיות וזקוקים לגירוי מנטלי כדי למנוע שעמום ודיכאון. כללו מגוון של צעצועים, כגון פאזלים, צעצועי לעיסה ונדנדות. שנו צעצועים באופן קבוע כדי לשמור על עניין.
 • אזורי האכלה: הניחו כלי אוכל ומים בגובה נוח לתוכי. שקלו להשתמש בצעצועים לחיפוש מזון כדי לעודד התנהגויות חיפוש מזון טבעיות ולהאריך את זמני האכלה.
 • אזור שינה: מיקום נפרד ושקט עבור התוכי לישון הוא חיוני. ספקו אוהל או קופסת שינה כדי להציע תחושת ביטחון ולקדם שינה רגועה.

תכונות נגישות

תכונות הנגישות חשובות כדי להבטיח גישה קלה לכלוב לצורך ניקוי, האכלה ואינטראקציה עם התוכי. כמה תכונות מפתח כוללות:

 • דלתות רחבות: ודאו שלכלוב יש דלת רחבה מספיק כדי שהתוכי יוכל לעבור דרכה ללא נזק לנוצות שלו. דלת שיכולה להיפתח פנימה והחוצה מספקת גמישות ובטיחות נוספים.
 • בריח מאובטח: תוכים הם אמני בריחה חכמים, ולכן לכלוב צריך להיות תפס מאובטח שניתן לנעול או להדק כדי למנוע מהציפור לצאת בטעות.
 • מגשים נשלפים: מגש נשלף בתחתית הכלוב יקל על הניקוי. הנחת נייר עיתון או כלוב על המגש תקל על ניקוי מהיר אף יותר.
 • גלגלים: אם הכלוב כבד או שאתם מתכוונים להזיז אותו באופן קבוע, שקלו להוסיף גלגלים. זה יקל הרבה יותר על הזזת הכלוב לניקוי ומיקום מחדש. ודאו שלגלגלים יש מנעולים כדי למנוע תנועה מקרית של הכלוב.

בניית הכלוב

הכנת החומר

כדי לבנות כלוב תוכים, התחילו באיסוף החומרים הדרושים כמו רשת נירוסטה או סורגים, בסיס יציב ומחברים. ודאו שהחומרים אינם רעילים וקלים לניקוי. כמו כן, אספו כלים מתאימים כמו חותכי תיל, צבת וסרט מדידה.

 1. מדדו את השטח שיש לכם עבור הכלוב ותכננו את המידות בהתאם.
 2. חתכו את הרשת או הסורגים לאורכים הנדרשים.
 3. ארגנו את החלקים לפי מידות, יצירת ערימות לדפנות, לחלק העליון ולבסיס.

הרכבת הבסיס

 1. הניחו את חלקי הבסיס על משטח שטוח, וסדרו אותם ליצירת ריבוע או מלבן.
 2. השתמשו במחברים כמו ברגים או קליפסים כדי לחבר את הפינות בצורה מאובטחת.
 3. חברו חוטים או מוטות אנכיים לבסיס במרווחים מרווחים באופן שווה, הדקו אותם בחוזקה כדי ליצור מסגרת יציבה.

תיקון הצדדים

 1. התחילו מפינה אחת של הבסיס, חברו את החוטים או המוטות האופקיים לאלו האנכיים, וצרו תבנית רשת.
 2. כאשר אתם מסובבים את הכלוב, ודאו שהמרווח בין הסורגים מתאים לתוכי שלכם, מנעו כל ניסיונות בריחה או פציעות.
 3. לאחר השלמת כל הצדדים, ודאו שהם מהודקים היטב זה לזה ולבסיס.

הצמדת החלק העליון

 1. בדומה לבסיס, פרסו את החלקים העליונים היוצרים ריבוע או מלבן התואמים את מידות הבסיס.
 2. אבטחו את הפינות באמצעות מחברים כמו ברגים או תפסים.
 3. חברו את החלק העליון למוטות האנכיים של דפנות הכלוב, כדי להבטיח חיבור חזק ומאובטח.

אמצעי בטיחות

מנגנוני נעילה מאובטחים

זה חיוני להבטיח את בטיחותו של תוכי בעת בניית הכלוב שלו. היבט אחד מכריע שיש לקחת בחשבון הוא מנגנוני נעילה מאובטחים. תוכים הם ציפורים אינטליגנטיות ויכולים ללמוד במהירות כיצד לפתוח תפסים פשוטים. כדי למנוע בריחה או פציעה, בחרו במנעולים באיכות גבוהה העמידים בפני חבלה.

שקלו את התכונות הבאות למנעול מאובטח:

 • בנייה כבדה
 • מערכת המבוססת על נעילת מפתחות או שילוב
 • עיצוב שקשה לציפור להגיע אליו או לתפעל אותו

זכרו לבדוק את המנעול באופן קבוע כדי לוודא שהוא פועל כהלכה ושלא ניזוק.

התקנת צעצועים בטוחה

תוכים זקוקים לגירוי מנטלי ופעילות גופנית, את שניהם ניתן לספק באמצעות צעצועים. התקנת צעצועי ציפורים בכלוב היא דרך מצוינת לשמור על תוכים פעילים, אבל זה חיוני לעשות זאת בבטחה. בחרו את הצעצועים המתאימים לגודלו וליכולותיו של התוכי, תוך התחשבות בגורמים כגון:

 • חומר הצעצוע (לא רעיל ועמיד)
 • גודל הצעצוע (כדי למנוע סכנות חנק)
 • הימנעות מצעצועים עם חלקים קטנים שניתן להסיר או לבלוע בקלות

בעת התקנת צעצועים בכלוב, פעלו לפי ההנחיות הבאות:

 • הדקו צעצועים בצורה מאובטחת למוטות הכלוב או למסגרת באמצעות אטבים או מהדקים מתאימים
 • בדקו באופן קבוע את הצעצועים לבלאי והחליפו אותם בעת הצורך
 • שנו צעצועים כדי להשאיר את התוכי מעוניין ומסקרן
ניקוי רשת הכלוב

תחזוקת הכלוב

שגרת ניקוי

סביבה מסודרת חיונית כדי לשמור על התוכי בריא ושמח. יצירת שגרת ניקיון עקבית היא חיונית. התחילו בניקוי הכלוב על בסיס יומי. זה כולל ניקוי נוצות שנפלו, שאריות מזון ולשלשת. אל תשכחו לחטא כלי מזון ומים בכל יום, באמצעות סבון עדין ומים חמימים.

ניקוי יסודי שבועי חשוב לא פחות. תהליך זה כולל הסרה של כל אביזרי הכלוב והצעצועים וניקוי יסודי. כאשר אתם מתמודדים עם כלובי מתכת, השתמשו בחומר ניקוי עדין, בטוח לציפורים, כדי לקרצף את המשטחים. הקפידו לשטוף הכל ביסודיות לפני שמכניסים אותו, ואת הציפור, בחזרה לכלוב.

בדיקה רגילה

מעקב אחר מצב הכלוב הוא היבט חיוני נוסף בטיפול בתוכים. בדוק באופן קבוע את הכלוב עבור כל סימני נזק או בלאי שעלולים להוות סיכון לציפור שלך. שימו לב במיוחד ל:

 • סורגים: בדקו אם יש קצוות כפופים, חלודים או חדים. ודאו שהם נשארים מרווחים כהלכה (בין 1-2.5 ס״מ) כדי למנוע פציעה או ניסיונות בריחה.
 • מנעולים: בדקו את מנעולי הדלת של הכלוב מכיוון שהתוכי עשוי ללמוד לפתוח אותם. השקיעו במערכת נעילה מאובטחת כדי לשמור על בטיחות הציפור.
 • צעצועים ואביזרים: בדיקת צעצועים עבור חלקים רופפים, חבלים מרופטים וסכנות אחרות. החליפו כל פריט בלוי כדי לשמור על סביבה מגרה ובטוחה.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים