איך לאלף תוכי?

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

תוכים הם ציפורים מרתקות וחכמות, המסוגלות ליצור קשרים חזקים עם המטפלים האנושיים שלהם. עם זאת, אילוף תוכי דורש סבלנות, טכניקות עדינות ומחויבות להבנת האישיות והצרכים הייחודיים של הציפור. לאלו המעוניינים לקבל את פני התוכי לביתם, חיוני ללמוד את הצעדים הנכונים כדי להבטיח שגם הציפור וגם חבריה האנושיים ייהנו ממערכת יחסים מאושרת והרמונית.

כדי להתחיל את מסע אילוף התוכים, צריך קודם כל לספק סביבה בטוחה, נוחה ותורמת לטיפוח אמון. זה כולל בחירה של כלוב מאובטח ובגודל מתאים, כמו גם מתן גירוי נפשי ופיזי באמצעות צעצועים ומתלים. תהליך האילוף עצמו עשוי להשתנות במשך הזמן, בהתאם לאופי האישי של הציפור ולחוויות העבר.

במאמר זה יפורטו טיפים וטכניקות שונות שידריכו בעלי תוכים כיצד לאלף את חבריהם בעלי הנוצות ביעילות. על ידי בנייה מתמדת של קשר המבוסס על אמון הדדי, חובבי תוכים יכולים לעזור לציפורים שלהם להפוך לחברים חברתיים, ידידותיים ומלאי חיבה.

כך תלמדו את התוכי לנפנף ברגל:

הבנת התנהגות תוכי

אילוף תוכי דורש סבלנות והבנה של התנהגויותיו הטבעיות. בחלק זה, נחקור כמה התנהגויות נפוצות של תוכים ונספק עצות כיצד לטפל בהן.

נשיכה: תוכים עשויים לנשוך כאשר הם מרגישים מאוימים, נסערים או פשוט רוצים לתקשר משהו לבעליהם. כאשר תוכי נושך, השתדלו לא להגיב בתצוגה דרמטית, כי זה יכול לחזק את ההתנהגות. במקום זאת, הנח את הציפור ברוגע בחזרה בכלוב שלה או על מוט ותן לה קצת מקום להתקרר. עם הזמן, התוכי שלך צריך ללמוד שנשיכה לא מביאה לתוצאה הרצויה.

צרחות: תוכים לרוב צורחים כדי להביע את רגשותיהם או צרכיהם. כדי להרתיע צרחות מוגזמות, ודא שהתוכי שלך יקבל שפע של גירוי נפשי ופעילות גופנית. הימנע מחיזוק ההתנהגות על ידי מתן תשומת לב או פינוקים כאשר הציפור צורחת. במקום זאת, תגמל את התוכי שלך כאשר שקט, ובכך עודדו התנהגויות רגועות יותר.

מריטת נוצות: התנהגות זו יכולה להעיד על שעמום, מתח או מחלה אצל תוכי. ודא שהכלוב שלהם נקי ומלא בהרבה צעצועים לגירוי. אם מריטת הנוצות נמשכת למרות מאמצים אלה, שקול להתייעץ עם וטרינר כדי לשלול בעיות בריאותיות בסיסיות.

קשר: תוכים יוצרים קשרים הדוקים עם בעליהם ויכולים להפוך לרכושניים. כדי לעזור להימנע מכך, חיוני לקשר את התוכי שלך עם אנשים ובעלי חיים אחרים מגיל צעיר. אפשרו לתוכי שלכם ליצור אינטראקציה עם בני משפחה או חברים, והבטיחו שכולם יתייחסו לציפור בסבלנות ובאדיבות.

יצירת סביבה רגועה

בחירת הכלוב הנכון

כאשר מאלפים תוכי, חשוב להתחיל בבחירת הכלוב המתאים. כלוב טוב צריך להיות מרווח מספיק כדי שהתוכי יזוז וימתח את כנפיו בנוחות. כדי להבטיח את שלומו של התוכי, בחר בכלוב עם סורגים אופקיים, שכן זה מאפשר לתוכי לטפס וליהנות.

מידות כלוב אידיאליות

 • תוכים קטנים: 46 אורך, 46 רוחב ו 46 עומק
 • תוכים בינוניים: 62 אורך, 62 רוחב ו 62 עומק
 • תוכים גדולים: 92 אורך, 92 רוחב ו 92 עומק

הצב את הכלוב באזור שקט ודל תנועה בביתך בו התוכי יכול להרגיש בטוח. הימנע מאור שמש ישיר, חום ותנודות טמפרטורה.

הגדרת סביבה ידידותית לתוכים

יצירת סביבה ידידותית לתוכים כרוכה בהקמת הכלוב עם מוטות, צעצועים ואביזרים מתאימים. להלן מספר המלצות:

 • מוטות: ספקו לפחות 2-3 מוטות בקטרים וחומרים משתנים (למשל, עץ טבעי, חבל או פלסטיק). זה עוזר לקדם את בריאות כף הרגל ומונע שעמום.
 • צעצועים: תן את צעצועי התוכי שלך כדי לעורר את סקרנותו ולעודד משחק. סובב את הצעצועים באופן קבוע כדי לשמור על דברים מעניינים.
 • האכלה והשקיה: ציידו את הכלוב בכלים נפרדים למזון ולמים. שמור אותם נקיים ומלאים במזון טרי ובמים מדי יום.
 • כיסוי לכלוב: ניתן להשתמש בסדין קל או בכיסוי לכלוב כדי לאותת על שעת השינה, לספק תחושת ביטחון ולעזור לבסס שגרה עבור התוכי שלך.

על ידי יצירת סביבה רגועה וביצוע הנחיות אלה, אתה יכול לעזור לתוכי שלך להרגיש בנוח כשאתה עובד על אילוף ובניית אמון עם חברך הנוצות.

כך תלמדו את התוכי לעשות ״לא״ עם הראש:

האכלת התוכי

צרכים תזונתיים חיוניים

תוכים זקוקים לתזונה מאוזנת כדי לשגשג ולהישאר בריאים. מתן תמהיל מגוון של מזונות יעזור לשמור אותם מרוצים ובכושר טוב. חומרים מזינים חיוניים לתוכים כוללים:

 • חלבון: מציע מקורות כמו קטניות, ביצים מבושלות ובשר רזה.
 • ויטמינים ומינרלים: תוכים דורשים מגוון של פירות, ירקות ועלים ירוקים העשירים בויטמינים A, B, C, D, E ו-K. מציעים שילוב של מזונות כמו תפוחים, פירות יער, גזר, מנגו ותרד.
 • פחמימות: מקורות בריאים כמו דגנים מלאים ואורז חום מצוינים לאספקת אנרגיה.
 • שומנים: אבוקדו, אגוזים וזרעים יכולים לספק שומנים טובים בתזונה.

ספק מים נקיים מדי יום ושקול לתת תוסף מולטי ויטמין יומי כדי להבטיח שהתוכי שלך מקבל מספיק חומרים מזינים.

לוח זמנים להאכלה

לוח הזמנים של האכלה עקבי הוא חיוני לרווחתו הכללית של התוכי. צור שגרה על ידי ביצוע ההנחיות הבאות:

 • תדירות: האכילו את התוכי שלכם פעמיים ביום, פעם אחת בבוקר ופעם אחת בערב.
 • מזון טרי: החלף את מנות הפירות והירקות הטריים מדי יום כדי למנוע קלקול.
 • מזון ייעודי: ספקו מזון ייעודי באיכות גבוהה כמרכיב תזונתי, אשר בדרך כלל אמור להוות 50-70% מהתזונה של התוכי.
 • פינוקים: הצע פינוקים מדי פעם, כמו זרעים ואגוזים, במשורה כדי למנוע עלייה לא בריאה במשקל.

הקפידו על לוח הזמנים של האכלה קבוע וצפו בהרגלי האכילה של התוכי שלכם מקרוב. בצע התאמות לפי הצורך בהתבסס על ההתנהגות וההעדפות התזונתיות שלהם.

אילוף תוכים

בניית אמון

אילוף תוכי מתחיל ביצירת אמון. לבלות זמן ליד הכלוב, לדבר בשקט אל הציפור, ולהציע פינוקים קטנים. זה יאפשר לתוכי להכיר את קולו ונוכחותו של הבעלים. ככל שהאמון נבנה, סביר יותר שהתוכי יתקרב אל האדם ואף עשוי להציע רגל לעלייה. זכור, סבלנות היא המפתח. ייתכן שיחלפו מספר ימים או אפילו שבועות עד שהתוכי ייתן אמון מלא בבעליו.

 • דבר בשקט אל הציפור
 • הצע פינוקים קטנים
 • היה סבלני

טכניקות טיפול בטוח

לאחר ביסוס האמון, חשוב לטפל בתוכי בבטחה. כאשר מבקשים מתוכי לעלות מדרגה, הציגו כף יד שטוחה או אגרוף סגור כשהאצבע המורה מושטת. זה מציע לציפור פלטפורמה יציבה לעלות עליה. ודא שהתוכי מרגיש בטוח ונתמך על ידי החזקת היד בשקט. במהלך אינטראקציות ראשוניות, שמרו על הפעלות קצרות וחיוביות, והגדילו בהדרגה את משך הזמן ככל שהתוכי הופך נוח יותר.

טיפים לטיפול בטוח:

 • הצג כף יד שטוחה או אגרוף סגור באצבע מורה מורחבת
 • שמור את היד בשקט ובטוח
 • התחל בפגישות קצרות והגדל בהדרגה את משך הזמן

על ידי ביצוע שלבים אלה, ניתן ליצור קשר חזק בין הבעלים והתוכי, שיוביל למערכת יחסים מהנה ומספקת יותר.

אימון התוכי שלך

נסקור שתי טכניקות שיעזרו לך לאמן את התוכי שלך ביעילות: שימוש בחיזוקים חיוביים והתמודדות עם התנהגויות שליליות.

שימוש בחיזוק חיובי

חיזוק חיובי הוא כלי רב עוצמה ללמד את התוכי שלך התנהגויות חדשות. בכל פעם שהתוכי שלך מבצע את הפעולה הרצויה, תגמל אותו בשבחים, פינוק או צעצוע אהוב. זה יעזור להם לקשר את ההתנהגות עם השלכות חיוביות. הנה כמה טיפים לשימוש בחיזוק חיובי:

 • היה עקבי: השתמש תמיד באותו רמז להתנהגות מסוימת ותגמל אותם בכל פעם שהם מבצעים אותה.
 • שמור על מפגשים קצרים: הגבל את מפגשי האימון ל-5-10 דקות כדי לשמור על התוכי שלך מעורב ולמנוע עייפות.
 • התחל עם פקודות פשוטות: ככל שהתוכי שלך מרגיש נוח יותר בתהליך האימון, הכנס בהדרגה משימות מורכבות יותר.

התמודדות עם התנהגויות שליליות

התייחסות להתנהגויות שליליות היא חיונית לשמירה על מערכת יחסים בריאה ומאושרת עם התוכי שלך. להלן כמה אסטרטגיות להתמודדות עם התנהגויות לא רצויות:

 • התעלם: אם התוכי שלך מחפש תשומת לב באמצעות התנהגויות הרסניות או קוליות, התעלמות מהן יכולה לעזור לכבות את ההתנהגות לאורך זמן.
 • הפניה מחדש: אם התוכי שלך מפגין התנהגות בלתי הולמת, הפנה מחדש את המיקוד שלו על ידי הצגת חלופה מתאימה, כגון צעצוע מועדף או אימון.
 • פסק זמן: הסרה זמנית של התוכי שלך ממרחב האינטראקציה שלך כתוצאה מהתנהגות שלילית יכולה לעזור להם ללמוד שלמעשים שלהם יש השלכות.

זכור להישאר תמיד סבלני ועקבי בעת אימון התוכי שלך. עם מסירות וגישה נכונה, אתה יכול לבנות קשר חזק עם הציפור שלך ולטפח חוויות חיוביות לכל החיים.

להצעת מחיר על תוכי השאירו פרטים:

כותבת המאמר
כותבת המאמר

נעים מאוד, ריטה פסחוב. .אמא ל-3 וחובבת תוכים מושבעת. תוכים הם השילוב האולטימטיבי של בעל חיים חברותי, משעשע ואוהב רק ללא הפרווה שמכסה את הריצפה. מוזמנים לקראו עוד עלינו בעמוד האודות.

מאמרים נוספים